A gazdák az OVF felületén beírhatják a kért adatokat, majd a vízügyi igazgatóság felveszi velük a kapcsolatot. Elvégzik a szükséges vizsgálatokat, hogy megállapítsák, fizikailag lehetséges-e a víz elhelyezése a megjelölt területen.
V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára nyilatkozatában kifejtette: a víz megtartásában új lehetőségeket kell keresni, fontos, hogy a vizet a tájban tárolják. Ezzel csökkenteni lehet a környezet hőmérsékletét, segíteni lehet a vízbeszivárgást a talajba, amely szükséges a talajvízszint emeléséhez. Az államtitkár szerint már látható, hogy a klímaváltozás hatására az árvíz és az aszály egyszerre is jelen lehet az országban.
A klímaváltozás hatásaként 2022-ben mintegy ezermilliárdos veszteség érte az agráriumot. Félsivatagos vidékek alakulnak ki az országban, például a Duna-Tisza közi homokhátságon, vagy a Nyírségben. A helyzetet nehezíti, hogy a folyók medre mélyül, alacsony vízállásnál még a talajvizet is leszívja.
Lehet látni azt is, hogy az élővilág átalakul, nemcsak a termesztett növényeknek nem lesz ezeken a helyeken élettere, hanem a vadon élőknek sem, ezért be kell avatkozni. Jó példaként lehet említeni, hogy jónéhány vízügyi beruházás valósult meg az országban, ilyen az Ős-Dráva-program, amelynek talajvízszintet érintő jótékony hatása már mérhető. A Kvassay-zsilip rekonstrukciója azt is szolgálja, hogy a Duna-Tisza-csatornába az év egészében lehessen vizet szállítani.