A Villában 10 kicsi bűnjelet mutat be nekünk Kiss Eszter Júlia és Tar Dániel október 28-án, majd Apa kalapjával vár bennünket István István november 3-án. Az első est címe Dés László és Bereményi Géza Férfi és Nő című albumáról lehet ismerős, melyet eredetileg Básti Juli és Cserhalmi György tolmácsolásában hallottunk, a második egy Cseh Tamás és Bereményi Géza szerzeményé. Kováts Dénes interjúja.
T.D: Ami minket illet, a zenés est ötlete egyrészt a színház zenei vezetőjétől, Tamás Attilától, másrészt Esztertől származik, aki nagy rajongója Dés László munkásságának. Ő javasolta Dés dalait, amelyek közül néhányhoz kötődöm én is, hiszen énekeltem őket a kaposvári egyetemen, vizsgán is, illetve a Móricz (F)Actorban. Dés nagyon szépen boncolgatja férfi és nő (szerelmi) kapcsolatát.
Tar Dániel
Dés-estre készülhetünk?
K.E.J.: Nem kifejezetten, bár mostanában nagy rajongója vagyok szerzeményeinek. Alapvetően azért tetszenek, mert egy-egy kapcsolat sokféle szituációit vázolják fel, nemcsak nagy szerelmeket, nemcsak nagy drámákat, hanem ezeknek mindenféle színes változatait. Bár még nem vagyunk középkorúak, férj, feleség vagy szülő, de azért van fogalmunk arról, miképp gondolkoznak. Dés dalai ráadásul magyar szöveggel születtek meg, így közel állnak a mi valóságunkhoz. Musicalekből is éneklünk majd, felvetődött A Notre Dame-i toronyőr, a Mamma Mia, a Moulin Rouge és mások is.
T.D.: Élőzenés est lesz, Tamás Attila és Horányi Tamás kísér minket zongorán, jómagam olykor gitározok. Most a legfontosabb a dalok kiválasztása, az est ritmusának, ívének megteremtése. Szóba került az is, hogy olykor a dalok között elhangzanak saját történetek, és esetleg rövid irodalmi szövegek. Hamarosan döntenünk kell ezügyben.
Nekem tetszik az ötlet.
K.E.J.: A legtöbb időt az veszi el, amíg kitaláljuk, mit és hogyan szeretnénk, hiszen az előadás időtartama véges, az előadni kívánt dalok listája pedig hosszú. Bizonyára még utólag is lesz olyan gondolatunk, hogy még ez vagy az a dal jó lett volna, ha bekerül... Persze ezzel nincs semmi gond, egy-egy előadás előkészítése így működik.
Kis Eszer Júlia
A repertoár általatok már ismert, énekelt dalokat tartalmaz?
K.E.J.: Nem. Talán a negyede…
T.D.: Kétfelől jövünk, más-más előzményekkel és ötletekkel, noha vannak közös pontok is. Ezekből kell egy szerethető előadást összehozni.
Ez itt a marketing helye: lehet így beharangozni: szerelmes est a Bencs villában?
T.D.: Igen, nagyon úgy néz ki. Adott egy lány és egy fiú előadó. Ilyenkor talán önkéntelenül is e témával kapcsolatos dalokat választunk. Legalábbis többnyire. Mert lehet, hogy elhangzik például egy Szabó Balázs szerzemény, az ő számait is sokszor énekeltem.
Eszter, neked ki a kedvenced?
K.E.J.: Nekem Dés László. A férfi és nő című lemezét mostanában sokat hallgatom. Nagyon-nagyon jók, szerelmes lettem ebbe az albumba. Ezért is gondoltam, ha van rá lehetőség, akkor miért ne énekeljünk erről is…
Dani, neked?
T.D.: Régebben nagyon sokat hallgattam Szabó Balázst, volt egy olyan ciklusa az életemnek, amire az ő zenéje mind szövegben, mind hangulatában nagyon passzolt. Most van viszont egy hatalmas kedvencem, Azahriah, mostanában nem tudok más zenét befogadni. Őt hallgatom, amikor zenét hallgatok. Egyszer még talán az is előfordulhat, hogy a három tenor meglepi közönségét az egyik dalával.
Mit vártok az esttől?
T.D.: Van egy vízióm. Elképzelésem szerint iszonyat színes lesz, és biztosan mindenki megtalálja a neki való dalokat. Úgy kezeljük, mint egy színházi előadást, és akkor sikeres lehet. Bízom benne.
K.E.J.: A zenés előadások főleg, de általában véve a színház nagyon jó tud lenni arra, hogy egyfajta megoldást adjon vagy utat mutasson. Mivel minél többféle viszonyt szeretnénk megmutatni, ezért remélem, hogy úgy mennek el az emberek, hogy mindenki talált legalább egy dalt, ami ha nem is megoldásként, de felismerésként szolgál a saját életére, amit majd beépíthet a jövőben.
*
Már kétszer láttam, de harmadszor is meg fogom nézni, annyira jó az Apa kalapja című Cseh Tamás-estetek. Nem véletlenül arattatok vele közönségsikert.
István István: Természetesen az a generáció jött el mindkétszer, s talán ezúttal is, akiknek Cseh Tamás neve és munkássága mond valamit. Tamás és Bereményi Géza szerzeményeit – még Erdélyben élve – a ’70-es évek végén, a ’80-as évek elején jómagam is nagyon sokat hallgattam, hihetetlen módon megérintettek. Tamás egyfajta Tinódi Lantos Sebestyénje volt annak a korszaknak, melynek minden jellemzőjét, minden betegségét, fájdalmát, örömét, abszurditását beleírták a dalokba, így annak a generációnak, amelynek tagjai hallgatták ezeket, nagyon-nagyon sokat jelentettek.
De vajon mit jelenthetnek a mai fiatalságnak, akik nem Cseh Tamáson nőttek fel?
Őszintén? Nem tudom. Tulajdonképpen nem is gondolkodtam el azon, ha fiatal közönség ülne be, nekik mondana-e valamit. Attól félek, hogy nem, mert ezek a dalok elsősorban szövegközpontúak, s mint ahogy az előbb is mondtam, egy bizonyos korra és egy bizonyos életérzésre reflektálnak, ettől a kortól és ettől az életérzéstől a mai fiatalság nagyon távol áll. Természetesen vannak olyan szerzemények is, amelyek nem feltétlenül társadalmi tükörként funkcionálnak, hanem gyönyörű, bensőséges érzelmeket tolmácsolnak. Mint a Fehér babák, a volt szerelmek siratása, vagy a volt szerelmekre való emlékezés. Én csak olyan dalokat válogattam a műsorba, amelyek annak idején személyesen megérintettek. Ezeken kívül is nagyon sok jó van persze, de a műsoridő véges. Kiválasztottam vagy ötvenet, majd menet közben szelektáltam. A rendszerváltás előttieket tartottam meg, azok az érdekesek számomra. Tamásnál nem is a zene az elsődleges, hanem a szöveg, a mondanivaló. És az valóban egy letűnt korról szól.
István István
A téged kísérő zenekar profikból áll, érdekessége, hogy a zongora, a gitár és a dob mellett cselló szól basszusgitár helyett. Rajtad kívül Olajos Gábor (a gitározás mellett) is énekel, duetteket is előadtok.
Gábor is szereti Cseh Tamást. Benne egy olyan partnerre találtam, akinek ez a koncert szívügye. Csellón Miklós-Kun Alexandra játszik majd. Ez a hangszer nagyon fontos, félig-meddig helyettesíti a basszusgitárt, ugyanakkor gyönyörű szólók szólalnak meg rajta. Horányi Tamás csodálatos zongorajátéka már ismert, ahogy Szántó Sanyi kiváló ütőhangszeres játéka is. A dalok nem egy az egyben úgy hangzanak el, mint annak idején Cseh Tamáséktól, áthangszereltük picit a mi szánk ízére, a mi ízlésünkre, megpróbáltuk gazdagítani, hatásosabbá, szebbé tenni.
Cseh Tamás újragondolva?
Igen. De ezzel nem bántunk senkit, Tamást sem. Mint ahogy az ő későbbi lemezein már változatosabb hangszerelésben szólalnak meg dalai. A fővárosban is rendre rendeznek Cseh Tamás emlékesteket, ezeken ugyancsak teljesen áthangszerelve hangzanak el. Bízom benne, hogy közönségünk ezúttal is szeretni fogja.
A címlap- és portréképek forrása: a Móricz Zsigmond Színház archívuma




























