Állat
Takarmányozási gondok
2022. július 16.
Az aszály miatt több Békés megyei gazda elkezdte a kukorica silózását. A takarmány csökkenő mennyisége és gyenge minősége az állattenyésztési ágazatra is hatással lesz - hangzott el a Békés megyei aratási koordinációs bizottság ülésén.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés megyei igazgatósága elküldte azt az adatsort a Magyar Távirati Irodának, amiből kiviláglik: a csapadékhiány miatt minden nap romlik az amúgy is rossz minőségű, silózásra alkalmas kukorica állapota. Több állattartó telep jelezte már, hogy állatállomány-létszámcsökkentést kell eszközölnie, az állatok ellátása komoly gondot fog okozni, az idén lesilózott kukoricák gyenge tápértékű tömegtakarmányok. Az esetleges állatlétszám-csökkenés a pályázati vállalásoknál is problémát fog okozni.

Az ülésen résztvevők megállapítása szerint a kukoricánál meg sem lehet saccolni, mekkora terméskiesés várható. Szerencsére a napraforgónál még nem annyira reménytelen a helyzet, annak ellenére, hogy fél termés sem várható a szokásoshoz képest.

Békés megyében őszi árpát csaknem 31 ezer, őszi búzát 100 ezer hektárról takarítanak be a gazdák. Az árpaterületeken már végeztek a munkával, az átlagtermés 3,5 tonna hektáronként, a hektolitersúly gyenge. Az őszi búza vetésterületének 95 százalékos betakarítása után a termésátlag 3,2 tonna hektáronként. A tavalyi termésátlag ennek csaknem kétszerese volt.

A szalmabetakarítás jelenleg 60 százalékos Békésben. Az állattenyésztésben súlyos takarmányhiány mutatkozik, ezért a búzaszalmát egyes gazdálkodók tömegtakarmányként fogják hasznosítani – derül ki a kamara közleményéből.

Az őszi árpa felvásárlási ára jelenleg tonnánként 103-104 ezer forint; az őszi búzáé 130 ezer forint maximum. Az őszi káposztarepcéért tonnánként 260 ezer forintot fizetnek.

Repce 8 ezer hektáron termett az idén Békés megyében (a múlt évben viszont kétszer ekkora területen!); több mint 7600 hektáron már végeztek az aratással, a termésátlag 1,5 tonna hektáronként.

Egy hét alatt 15 mezőgazdasági tűzeset történt a megyében, ebből kettő 10 hektár feletti területnagyságú volt. A múlt héten csaknem ötszáz kárenyhítési kérelmet adtak be a gazdák, így azok száma a tavalyi háromszorosára, 1882-re nőtt – derül ki az adatsorból.

 

DPMG Zrt.Szalkai és TársaCincillaIvóvíz6Wirax 04.04.Steel ManufacturingSamu GazdaboltAtukavíz3Agro NatúrtápRollspedAgroforte GrainOrbán KályhaAgrologicaKaszás Oltvány 03.30.Máté MetálMagyar Kukorica Klub banner - törölhetőNektárplast 04.04.Cincilla2Hajdú László diófa banner - törölhetőGyümölcsgépGordius Solution tenderÚjvári ForgácsolóAtukavíz2DerulaHotel Hunor - törölhetőAtukavíz1 05.01.-igSFTFormula GP
PRINT LAPOK