A nyugati és a középső országrészekben előbb néhány milliméter csapadék hullott, majd a Dunántúlon 5-20 milliméter eső, amelyre nagy szükség van, ugyanis az elmúlt 30 és 90 nap csapadékösszege is jócskán elmarad a sokéves átlagtól. Az egy méter körül mélységben főleg az Alföldön még nem töltődött föl a talaj, és a felső egy méteres talajrétegből is 20-80 milliméter nedvesség hiányzott a telítettséghez képest.
A pár napig tartó éjszakai hideg mínusz 10 Celsius-fok közelébe került, ennek hatására a talaj is megfagyott, mintegy 5-20 centiméter mélységben. A mélyebb talajfagyok északkeleten alakultak ki, de a követő enyhülés hatására többnyire ki is engedett.
A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetében a száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, elsősorban az Alföld déli részein. Az északnyugati országrészben az elmúlt hetekben igencsak kiszáradt fölső talajréteg miatt már kezdődő aszály jelei mutatkoztak az őszi vetések szempontjából, de egy kis csapadék sokat segít.
Januárban többször is tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt az idő előtt beindult fejlődés visszafogásához. A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges mínusz 10 fok körüli fagyok is többfelé előfordultak.