A 2002-ben alakult szövetkezet két évtizede fogja össze a szentesi és környékbeli termelőket, családi gazdaságokat, társvállalkozókat, így csaknem ötszáz tagjának tevékenységét fogja össze, és integrálja a termelést. A DélKerTÉSZ a legnagyobb termelő és értékesítő szövetkezet Magyarországon. Kínálata nagy részét a paprikafélék alkotják, emellett paradicsomot, kígyóuborkát, fejeskáposztát és kínai kelt is termesztenek.
A társaság a most átadott beruházás megvalósításához a költségek 27 százalékára uniós forrást és 44 százalékára nemzeti forrást kapott. A projekt keretében hűtőházat, csomagolófelületet, göngyöleg- és csomagolóanyag-raktárt, valamint rakodóteret alakítottak ki, amelyek segítségével jelentősen gyorsulnak, automatizálódnak a szövetkezet logisztikai és kereskedelmi folyamatai. 2029-ig további 4-5 milliárd forintos fejlesztések várhatóak a társaságnál.
Nagypéter Sándor, a DélKerTÉSZ elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta: a logisztikai központ megépítése a szövetkezet eddigi legnagyobb beruházása, amit az indokolt, hogy évről évre nőtt az értékesítés. Ezzel új korszak kezdődhet történetükben, hiszen a számítások szerint 2027 végére a jelenlegihez képest megduplázódhat a termelés
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára, országgyűlési képviselő, az átadóünnepségen elmondta: a DélKerTÉSZ az ország legsikeresebb termelő és értékesítő szövetkezete, s a beruházást nyugodtan lehet tekinteni egy mérföldkőnek, amellyel a szövetkezet szintet lépett. Szólt arról is, hogy 2023-tól a mezőgazdasági beruházások támogatási rendszerének alapja a Közös Agrárpolitika (KAP), amelynek célja az ágazat versenyképességének és hatékonyságának növelése. A KAP stratégiai terve három részből áll: gazdaságfejlesztési beavatkozások, zöld elem és a megújuló vidékintézkedés csomagja.
Címlapfotó: Vermes Tibor