Piactér
Superfood a termőföldnek uniós támogatással
2025. April 08.
Ha nem lépnek a magyar gazdák, tovább romlik Magyarország termőföldjeinek állapota. Nem pusztán a hozam és a profit, vagy az EU támogatása a tét. Meg kell védeni hazánk földjeit utódainknak!

Az egyoldalú, főleg nitrogén és nem megfelelő mennyiségű műtrágyázás tönkretette a magyar termőföldeket, ennek következtében a magyar növénytermesztők évről-évre egyre alacsonyabb hozammal működnek. Egy magyar innováció segíthet orvosolni a problémát. A Master Good cégcsoport BioFer névre keresztelt granulált baromfi trágyájával feléleszthető a talajélet.

„Védjük meg a talajt az utódainknak! Ez vezérelt minket, amikor termékeinket fejlesztettük” – hangsúlyozza id. Bárány László, a Master Good cégcsoport tulajdonosa. „Rendszerünk egy olyan megoldást kínál, mely alkalmas lesz arra, hogy a gazdák elkezdjék a talajéletet feléleszteni. Termékeinkkel koncentráltan tudják pótolni a szerves anyagot.”

Hogyan mentek tönkre a magyar földek?
A szakember szerint lesújtó eredményeket tapasztalunk, ha hazánk művelésbe vont földjeinek talajéletét vizsgáljuk. Megállapítható, hogy a 40 évvel ezelőtti mérésekhez képest a talajélet a 40 %-ára csökkent. Kiéheztettük talajainkat és szennyeztük a légkört.

„Nyugat-Európában úgynevezett vegyes gazdaságok vannak – tehát a növénytermesztés és az állattartás nem válik szét egymástól” – magyarázza a szakember. „Magyarországon a rendszerváltást követő 20 évben a szarvasmarha állomány 70 százaléka, a sertés állomány 60 százaléka tűnt el, a baromfi termelés se érte el a 30 évvel ezelőtti szintet. Ha egy gazdaságban már nem tartanak állatot, nem képződik szerves trágya. Ha nem képződik szerves trágya, nincs mit visszavigyünk a szántóföldre. 20-25 évvel ezelőtt a búza és kukorica szembetakarítása után még beszecskázták és beszántották a növényt, tehát visszaadták a talajnak a szerves anyag a több mint 50 százalékát. Ma már azonban ez is az égetőművekben köt ki, így azt a maradék szerves anyagot is elviszik a gazdák, amiből a talajélet táplálkozna.”

Miért nem működik a műtrágyázás?
A hozamlemaradás szoros kapcsolatban van a hiányos és egyoldalú műtrágyázással is.

A műtrágyázással kemikáliákat visznek be a talajba. Ezek a talajvízzel találkozva savanyú kémhatást (savas PH-t) eredményeznek. A talaj PH-ja optimális esetben semleges, tehát 7 érték körül van – ez segíti a növényt abban, hogy a megfelelő talajzónából fel tudja venni a tápanyagot.

„A műtrágyázás eredményeképpen azonban a talaj PH- értéke drasztikusan csökken, savas közeget hoz létre, melyben a tápanyagok felszívódása korlátozott. Mindenféleképpen vegyük figyelembe, hogy aki a korábbi, egyoldalú műtrágya tápanyagpótlási rendszert tartja életben, az tovább savanyítja a talaját, ezáltal tovább konzerválja az alacsony hozamokat” – hangsúlyozza a BioFer termékeket gyártó Master Good cégcsoport tulajdonosa, id. Bárány László. „Van továbbá egy másik tényező is, mely fokozza a negatív hatást: ha nagy mennyiségű csapadék érkezik. A gazdák vízben oldódó műtrágyával dolgoznak. Ezeket a gyártás folyamán folyékony halmazállapotból kristályosítják vissza. Ha komoly csapadék mennyiséggel találkoznak, feloldódnak, és a talajvízzel együtt elindulnak lefelé, a gyökérzóna alá, így a növény nem tudja felszívni őket.”

A műtrágyának az ára folyamatosan nő, a BioFer árstabalitást ad
A Baromfi-Coop tulajdonosai, illetve maga a termék növekvő piaca lehetővé teszi, hogy a BioFer a nagy érdeklődésre való tekintettel 2025. május 31-ig még 2024-es árakon forgalmazzon minden terméket: “2025-ben egy olyan piaci környezetre nyitottuk ki az évet, ahol a műtrágya árak, elsősorban a nitrogén műtrágya árak, szinte tavaly december óta folyamatosan, hónapról hónapra 5-8 százalékkal emelkednek. Nem véletlen, hogy az idei év első két hónapjában 60 százalékkal adtunk el több terméket, mint 2024 első két hónapjában.” - magyarázza id. Bárány László

Az EU is előírta az egyoldalú műtrágyázás csökkentését
“Az Európai Unió fölismerte, hogy a szántóföldek és a különböző növényi kultúrák talajainak tápanyaggazdálkodása nagyon-nagyon rossz irányt vett fel, az egyoldalú műtrágyázás miatt a talajok elsavanyodtak, a talajélet haldoklik. Az Európai Unió kibocsátott erre vonatkozó több irányelvet, szerencsére Magyarország is magáévá tette ezeket az ajánlásokat, és 2025-től kezdve olyan termékeket, amilyen a BioFer termékcsalád is, besorolták a talajjavító, talajkondicionáló termékek sorába. Aki ilyen terméket használ igazoltan, az a földalapú támogatására kvázi többlettámogatást igényelhet.” – emeli ki id. Bárány László.

Befektetés a jövőbe
Aki a Master Good által ajánlott tápanyagpótlási rendszerbe áll bele, az befektet a jövőbe. A talaj a rendszeres és szakszerű használat során nemhogy veszít az értékéből, hanem értékét növeli.

„A szántóföld nem előállítható termék, ezért a legfontosabb kincsünk és kötelességünk, hogy ezt a talajt a maga termelési használatának értékében megőrizzük a gyerekeinknek és az unokáinknak. Ezért a legfontosabb cél, hogy megállítsuk a minőségi eróziót. A BioFer granulált baromfi trágyák rendszere befektetés a jövőbe Egy befektetésnek van megtérülése, ez lehet, hogy többéves folyamat, de biztos, hogy veszteséget nem okoz” – zárja gondolatmenetét id. Bárány László.

 

(x)

Faber és Társa 04.16.Gemenc Bau 04.16.AgriDron 04.16.Szuro Trade 04.15.Fermy 2000 04.16.Hotel HunorHeizer 04.16.Tolcsva Bor 04.16.Németh Csomagolás 03.31.Traktorbolt 04.16.Pásztor és Társai 04.16.Meta Vasipari 04.16.Silk Group 04.16.Best Gáz 04.16.Hód Fürdő 04.16.Csepel 04.16.SGS 04.28.
PRINT LAPOK