Kult
Sikerdarab a Játszd újra, Sam! Nyíregyházán
2024. November 30.
Széles Zita 2000-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskola színész szakán, még abban az évben a Debreceni Csokonai Színházhoz szerződött, 2001-től a Móricz Zsigmond Színház társulatának tagja. Párja, Tóth Zolka szintén teátrumunk művésze, akivel legutóbb október középen jelent meg interjúm.

Szubjektív, és természetesen nem lehet teljes a válogatás, de Zita számomra emlékezetes alakításai között meg kell említenem a Castel Felice Hölgyét, az Illatszertár Balázs kisasszonyát, A Rózsák háborúja ügyvédnőjét dr. Darvas Mártát, miként Ranyevszkaját a Cseresznyéskertből, Évát a Teljesen idegenekből, Paulát a Macskajátékból és a Frankenstein Nőstény Kreatúráját. Kováts Dénes interjúja.

A Játszd újra, Sam! volt az első idei bemutatód, nekem kifejezetten tetszett az előadás. A Zolkáé mellett a tiéd is főszerep, sokat vagy te is a színen. Közel áll hozzád Linda? Nagyon más, mint te?
Szerintem nem nagyon más, mint én, már csak azért sem, mert én hoztam össze, én alakítom, így valamennyi közöm nyilván van hozzá. Miért, úgy tűnik?

Ezen így nem gondolkodtam, de megesik, hogy a színész olykor könnyen megbirkózik a szereppel, máskor pedig többet, jobban kell küzdenie, mire megtalálja a közös érzelmet és hangot. Például Paula és Linda szerintem egymástól eltérő karakterek.
Valóban, mindegyik nagyon más, eltérően működnek. Ennek ellenére nem tudom azt mondani, hogy küzdenem kellett volna velük, egyiket sem érzem távol magamtól. Előfordul persze, hogy amikor még próbálunk, akkor nagyobb a küzdelem az egyik szereppel, mint a másikkal, de mire kész lesz, mégis csak én „szülöm meg”, így nyilvánvalóan már sok közöm van hozzá. Tehát a végeredményről semmiképp nem lehet azt mondani, hogy tőlem nagyon távol áll. A Játszd újra, Sam! próbafolyamata nagyon ideális volt, kifejezetten szerettem, jól érzem magam a darabban és a szerepben.


Játszd újra, Sam! Tóth Zolkával

Ha jól emlékszem, Zolkával nem sokat voltatok együtt a színpadon, különösen nem közös jelenetekben. A mostani viszonyotok – lévén, hogy szerelmespárt játszotok – más, mint a Bolha a fülbe előadásban. Ez jelentett valamilyen pluszt, különlegességet?
Nekünk szerintem nem jelentett különösebben mást, inkább azt tippelném, vagy feltételezem, hogy ez kívülről ad valami többletet a nézőnek. Persze az is igaz, ha két ember régóta ismeri egymást, mert színészként házaspár, az hozzáadhat valami pluszt egyes jelenetekben, hozzátesz még valamit ahhoz a kapcsolathoz, amit játszani kell. Nem sokszor látunk nézőtérről párokat színpadon – legalábbis hirtelen most nem tudok valós párokat mondani – mégis valahogy az az érzésem, hogy az együtt töltött évek, évtizedek ilyenkor érződnek, megjelennek a színpadi létben, hiszen jól ismerik egymást.

Otthon is próbáltatok, beszéltetek róla?
Próbálni nem próbáltunk, de előfordult, hogy beszéltünk arról, még mi van benne, vagy milyen irányba lehet vinni egyik-másik jelenetet, jelenetrészt. Természetesen a szövegtanuláskor gyakran mondtunk össze szöveget. Zolka egyébként nem annyira szereti hazavinni a munkát, próbál hamar kiszállni a szerepből. Ebből a szempontból én vagyok a nehezebb eset, én nem könnyen kapcsolom ki magam.

Játszd újra, Sam! Tóth Zolkával

Két komoly, közös intim jelenetek van, ezt nyilván érdemes volt próbán kívül is gyakorolni, ugye?
Zolkának nagyon sok szövege van. Ahhoz, hogy ezt az extra mennyiségű szöveget az ember megtanulja, jól jön a segítség, célszerű összemondani, hogy ne csak a papírt nézegetve, puskázva tanulja. Mégiscsak sokkal egyszerűbb, ha a másik ellenőrzi.

Jónéhány előadás van már mögöttetek, milyennek látod a Játszd újra, Sam! fogadtatását?
Úgy érzem, nagyon-nagyon szeretik. De mivel egész egyszerűen sok évtized telt el azóta, hogy Woody Allen igazi nagy, ismert sztár volt, ő a mi generációnknak vagy a még idősebbek számára fontos személy. Az ifjak, a mostani gimnazisták már nem feltétlenül tudják, hogy ki is Woody Allen. Ez persze a kisebb probléma, de talán az a problematika, amit ő hordoz: a neurotikusság, a depresszió, ezek különös humorral való felmutatása nem feltétlenül foglalkoztatja őket.

Más típusú itt a humor, mint amit például a Bolha a fülbe vagy az Oscar képvisel. Intellektuálisabb, nekem jobban tetsző.
Igen, eléggé intellektuális. Tényleg nagyon speciális világa van Woody Allennek. Igazából rá kell hangolódni, és persze közönsége válogatja. Vannak, akik hamarabb ráéreznek, megértik, fogékonyabbak, mások talán eltartják maguktól. Őket inkább az érzelmek ragadják meg, a romantika-szál szippantja be őket. Minden közönség másképp fogadja, de alapvetően a szeretetüket érezzük, az jön át a nézőtérről.


Bolha a fülbe Tóth Zolkával

A Pacsirta címszerep. Főszerep is?
Inkább az előző, hiszen nem Pacsirta van a leggyakrabban a színpadon. Maga az írás, és alapvetően az a problémakör, ami Pacsirtával felvetődik, és annak a környezetre való kivetülése sokkal fontosabb. A főszerep igazából Pacsirta szüleié. Ők kerülnek a központba, rajtuk keresztül látjuk a világ Pacsirtáról alkotott véleményét. A „pacsirtaság” nagy hatással van a szülőkre.

Ha nincs a színpadon, akkor is róla beszélnek?
Akkor is róla beszélnek, sőt, mindig. Tulajdonképpen Pacsirta határozza meg azt, mi miért történik a szülőkkel. Ő maga kevesebbet van színen, ezért mondanám inkább címszerepnek.

Úgy tudom, Kosztolányit ritkán játszanak a színházak, a Pacsirtát még ritkábban.
Talán ez lesz az első.

Szerinted milyen hatása lehet ennek a klasszikus műnek a közönségre?
Igazából mi is kíváncsian várjuk, hogyan fogadják majd. Nagyon szép írás, a benne feltáruló jelenség, azaz az emberek külsejének megítélése örök érvényű, még ha a világ változik, akkor is. Persze kérdés, kinek mi a szépség és mi a csúnyaság. A csúnyaságot nem igazán lehet eljátszani. De azt, hogy a csúnyaságnak milyen hatása van annak a lelkére, akire rásütik, s ez milyen bezártságot, elzárkózást és gondokat okoz neki és környezetének, azt igen. Pacsirta kifejezetten zárt világban él. Többet nem szerencsés erről mondanom, kiderül majd az előadásból. Jó lenne, ha minél többen megnéznék!

Szikszai Rémusszal dolgoztál már?
Nem.

Hogy látod a próbafolyamatot?
Nagyon jó, bár nehezíti a helyzetet, hogy közben sok előadásunk van, a nagycsapatos próbákat nehéz összehozni, hiszen sokszereplős darabról van szó. De izgalmasan alakul, remélhetőleg szép, kedvelt előadás lesz.

A második félévben az Alul semmi és A király beszéde bemutatói várnak. Ezekről tudsz már valamit?
Nem. Januárban kezdődnek az Alul semmi, azt követően A király beszéde próbái.

Számodra ez egy kifejezetten nehéz évad?
Igénybe vesz. Folyamatosan sok a dolog, a tanulandó, az előadások. Az eddigiek persze szép munkák.

Fotók: a Móricz Zsigmond Színház archívumából

FLogisztik SystemKovács ImreAdalex TeamMizse PlastOlajütő SzövetkezetEuroAdvence 01.30.Alpakka/Luki vendégházDPMG Zrt.Rába Ablak 02.03.Magyar Charolais Tenyésztők EgyesületeRecrea 01.30.AEBAnzo PerlitPRT TechnologySila Work 02.03.Omega ColorNyírség ZetorHütaEnergo OptimaIsterraAlfa Solar SystemMemtech Kft. 02.03.De-BaAgro NatúrtápGyémát PiratolAboszolMagyar PékségBorda Gépipari Kft.
PRINT LAPOK