Az eddigi kiemelt figyelmet fenn kívánjuk tartani a Közös Agrárpolitika (KAP) 2027-ig tartó végrehajtásáról szóló Stratégiai Tervben, illetve a nemzeti támogatási rendszerben egyaránt – közölte a környei eseményen Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára.
Az államtitkár hangsúlyozta, a méhészet gazdasági és társadalmi szerepe túlmutat az agráriumon: hozzájárul a vidék népességmegtartó erejéhez és az egészséges élelmiszer-ellátáshoz is. Egyebek mellett ezért is prioritás az ágazat támogatása.
A Közös Agrárpolitikán belül a méhészeti ágazatra vissza nem térítendő támogatásként évi 3,12 milliárd forintnyi keret áll rendelkezésre. A méhek után járó állatjóléti támogatás tavaszi felhívására több mint 5.100 forráskérelem érkezett a gazdálkodóktól, amelyekben összesen több mint 510 ezer méhcsaládra igényeltek támogatást. Az összes igény egy évre vetítve eléri az 5,8 milliárd forintot. A tárca a méhészek helyzetére és igényeire tekintettel, a források átcsoportosításának köszönhetően minden formailag megfelelő és a szükséges követelményeket betartó gazdálkodó forráskérelmét támogatja.
Hubai Imre szerint az ágazatban különösen nagy szükség van minden elérhető forrásra, hiszen a télen nagy veszteségek voltak: a tavaly ősszel betelelt méhcsaládok csaknem fele tavaszra elpusztult. Mivel Európa-szerte nagy volt a téli pusztulás, az agrártárca jelezte a problémát az Európai Bizottságnak. Közölte: az Országos Magyar Méhészeti Egyesülettel folyamatosan együttműködés zajlik annak érdekében, hogy a szektor szereplői ezeket a nehéz időket átvészeljék.
A Környén átadott tanösvény a Közös Agrárpolitika Méhészeti ágazat támogatása jogcímének forrásából valósult meg, amely a kormány döntésének is köszönhetően került be a támogatási rendszerbe. A tanösvény 10 interaktív állomása lehetőséget nyújt arra, hogy minél többen megismerjék a beporzók, közülük is kiemelten a mézelő méhek munkáját, ami nélkülözhetetlen az életünkben.