A vizsgálatok vegyes eredményekkel zárultak. A szakemberek úgy tapasztalták, az ökotermelők jogszerűen végzik tevékenységüket. A drónos növényvédelmi szolgáltatók azonban több esetben megsértették a jogszabályokat: a hatóság 5 alkalommal indított eljárást, és 3 szolgáltatóval szemben növényvédelmi bírságot szabtak ki.
Drónos növényvédelem
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a vármegyei kormányhivatalok hatósági ellenőrei több mint 35 ellenőrzést végeztek el drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető, illetve végző személyeknél és vállalkozásoknál. Összességében elmondható, a szolgáltatók többsége eleget tesz a tárgyi, személyi és egyéb feltételekre vonatkozó jogszabályi előírásoknak, ami jelentős előrelépés a 2022-as ellenőrzések tapasztalataihoz képest. A permetező drónok üzemben tartásával, valamint a növényvédelemmel kapcsolatos általános felkészültség és a teljes szabályozási környezet ismerete terén azonban még előfordulnak hiányosságok. Ezek kapcsán a hatósági ellenőrök minden esetben részletes tájékoztatást nyújtottak az érintetteknek.
A nyári akció során 5 ügyféllel szemben indult hatósági eljárás az előírások megsértése miatt, valamint több esetben „tettenérés” is történt. 3 szolgáltató esetében a jogsértés súlyossága miatt növényvédelmi bírságot szabtak ki a szakemberek. Az eljárások jelenleg folyamatban vannak, az érintettek több százezer forint nagyságrendű bírságra számíthatnak. A tapasztalatok és a terület újszerűsége miatt az év hátralévő részében is várhatóak ellenőrzések a drónos növényvédelmi szolgáltatóknál.
Ökotermelők ellenőrzése
A Nébih és a vármegyei kormányhivatalok növényvédelmi felügyelői 41 ökogazdálkodó növényvédelmi tevékenységét vizsgálták meg június 16. és augusztus 11. között. A vizsgálatok középpontjában az ökogazdálkodók permetezési naplójának vezetése, a készlet- és göngyölegnyilvántartás, a növényvédelmi gépek típusminősítése, valamint azok műszaki érvényességének vizsgálta állt.
Összefoglalva elmondható, hogy az ökotermelők betartják a tevékenységükre vonatkozó jogszabályi előírásokat, és esetükben nem engedélyezett termésnövelő anyag vagy növényvédő szer használata sem merült fel. Laboratóriumi vizsgálat céljából 30 növényi termékből (alma, árpa, borsó, bor-, csemegeszőlő, búza, cirok, dió, fűszerpaprika, homoktövis, lucerna, meggy, paradicsom, tritikálé) vettek mintát a szakemberek. A vizsgálatok még folyamatban vannak.