A legszebb és legfrissebb fenyőkért érdemes lesz felkeresni a termelői fenyővásárokat, amelyek néhány hét múlva indulnak.
Magyarországon mintegy háromezer hektáron termesztenek fenyőfát, főleg Vas, Zala, Somogy megyében, valamint az Északi-középhegységben - a Mátra és a Bükk környékén -, és Nógrád megyében.
A választékban továbbra is megtalálgató a luc-, a nordmann, a coloradói jegenyefenyő (Abies concolor), mely a legjobb illatú, a hosszútűs feketefenyő és az ezüstfenyő.
Magyarországon évente 1,8-2 millió fenyő talál gazdára a karácsony előtti időszakban, ennek mintegy 80 százaléka nordmann.
A fenyővásárok jellemzően december elején kezdődnek és egészen szentestéig tartanak. A vásárlást azonban nem érdemes halogatni, december első napjaiban még biztosan széles kínálat közül választható ki a megfelelő fenyő.
A vásárlást követően érdemes hűvös helyen tartani a fát, vízbe tenni azonban nem szükséges, hiszen a kivágott fa már nem vesz fel ilyenkor vizet. A szervezetek szerint nem érdemes földlabdás fenyőt venni, mert ezeket a karácsonyfa ültetvényeken nem „iskolázzák” és nem ültetik át megfelelő időközönként, így kiültetésük rendkívül kockázatos, többnyire sikertelen.
A vágott fenyők nem erdőpusztításból, hanem erre a célra telepített ültetvényből származnak, és oxigént termelnek, míg a műfenyők előállítása komoly környezeti terhelést okoz.
Számításaik szerint a műfenyő akkor lenne környezetkímélő alternatíva, ha egy-egy darabját legalább 20 évig használnák a vásárlók, miközben 5-6 évente lecserélik a statisztikák szerint.