Növény
Mélymulcsos kertművelés
2024. March 13.
A mélymulcsos technológia egyre jobban elterjed a kertészkedők körében. A mulcsréteg segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, csökkenti a gyomok növekedését, és javítja a talaj szerkezetét.

Az ökológia területén tevékenykedő Dr. Gyulai Iván neves szakértő és oktató, fontos szerepet játszik ennek a technológiának népszerűsítésében és oktatásában. Dr. Gyulai Iván ökológus, címzetes egyetemi docens tanítása alapján a talajt a természetben senki nem szántja, vagy ássa, mégis megterem benne minden. Vagyis nem kell ahhoz szántani és ásni, hogy termelni tudjunk. Ő maga évekig kísérletezett azzal, hogyan tudja lemásolni a természetet, és beavatkozás nélkül a konyhakertjében megtermelni a zöldséget. A szakember azt vallja, hogy ha megértjük a talajban zajló folyamatokat, sokkal jobban fogunk bánni vele. Példaként szemléltetésre mindig az erdőt hozza fel, hiszen ott a föld érintetlen. A felső, jól látható avar alatt úgynevezett korhanyt találunk, ezalatt helyezkedik el a humuszréteg. A humusz mennyisége függ a szerves anyag mennyiségétől, és hogy mennyi élet van a talajban, ami képes a szemcsékkel elkeveredni.

A mélymulcs a díszítő funkciójú mulccsal ellentétben vastag, akár 60 cm is lehet, nem feltétlenül szép, de hasznos. Legolcsóbb a szalma, ami nem egy rétegben, hanem szendvics-szerűen 2-3 rétegben istálló alommal keverve a legjobb, azért, mert a szalmában kevés a nitrogén a trágyában meg sok. Aki ezt alkalmazza, be kell hogy szerezze valahonnan a szalmát és a trágyát, de utána valóban nem fogja felásni a kertjét.

Melyek a mélymulcsozás előnyei?

  • csökkenti a gyomosodási nyomást, mert a gyomok nem jutnak fényhez, ha mégis megtelepednének, sokkal könnyebb azokat kihúzni,
  • véd az öntözéssel, csapadékkal keletkező talajtömörödés ellen, és egyben megvédi a talajt az eróziótól,
  • folyamatosan nedvesen tartja a talajt, nem kell annyit öntözni,
  • ezért nem kell ásni és kapálni,
  • a mulcs trágyázza a talajt, a bomlás után talaj lesz belőle.

A vetés tehetjük a mulcs alá pl. a krumplinál, de van, aki csak a földre teszi és ráhúzza a szalmát. A paradicsomnál a palántát bele lehet fektetni a mulcsba. Az alsó leveleket le kell tépdesni, és az így megkopasztott nodusokból gyökerek fognak képződni, erősebb lesz a növény.

A gyökérzöldségeket vethetjük úgy, hogy félrehúzzuk vasvillával a mulcsot, az árokba érett komposztot teszünk – ami tulajdonképpen egy megtámasztott bakhátként működik – ebbe húzunk egy kis magágyat, bevetjük a magot, és csak nedves szalmával takarjuk három centiméter vastagon. Ezután  gondoskodni kell a nedvesen tartásról.

A kertek különböző élőhelyekkel rendelkezhetnek, és a bennük élő növények igényei eltérhetnek egymástól. Alkalmazkodni kell a talajhoz, az éghajlathoz, a növényekhez. Tavasszal a mulcs szigetelő rétegként működik, vagyis hidegen tartja a talajt. Ilyenkor félre kell húzni, hogy a zöldségek számára hasznos felmelegedés bekövetkezzen. A mediterrán fűszer-és gyógynövény ágyásba inkább kavics- vagy lávakő való, ami magában tartja a meleget.

A mulcsozásnak számos előnye van, de a mélymulcsos technológia ennél tovább megy. A mélymulcsos takarást, ősszel, október végétől végezzük, egy időben a falevelek hullásával. Célszerű a kiválasztott terület letakarása a fagyok beállta előtt, mivel fagyott és száraz talajt nem szabad betakarni. Ha erre nincs mód, akkor legalább sekélyen próbáljuk betakarni a földterületünket, és amikor majd lehetőségünk lesz rá, vastagítsuk. A takarás állhat szervetlen és szerves anyagokból. A talajmegújulás szempontjából ez utóbbinak van jelentősége. A fáról lehulló levelek kiváló talajtakarót tudnak létrehozni, de a kihúzott vagy levágott zöld növényekkel, vagy növényi részekkel is végezhetünk talajtakarást. A hagyományos mulcsozás során lerakott takaró legtöbbször nem felel meg a komposztálódáshoz szükséges feltételeknek. Nincs meg a takaróban a komposztálódáshoz szükséges nitrogén-szén (1N:35C) arány, a takaró túl laza, vagy túl tömörödött, túl nedves, vagy túl száraz, túl vékony vagy túl vastag, és gondok vannak a levegőztetéssel is. A mélymulcs kialakításánál ezeket a hibákat küszöböljük ki.

Vannak a nyers humuszképzők, mint a levágott gyep, kitépett gyomok, friss trágya, amelyek elegendő mennyiségű tápanyagot tartalmaznak, és vannak a rostos humuszképzők, mint a faágak, fakéreg, fűrészpor, faforgács, szalma, széna, tőzeg, amelyek lassan bonthatóak, mert cellulózban gazdagok. Önmagában sem a nyers, sem a rostos humuszképzők nem alkalmasak a humuszréteg kialakítására, ezért célszerű ezek megfelelő egyedarány keverékének és a nitrogén-szén 1:35 arányának a beállítása. A legoptimálisabb nitrogén-szén arány a lehullott lombozatban és a szalmás trágyában található meg.

Fontos még megjegyezni, hogy nem egy rothadásos, hanem egy korhadásos folyamatot szeretnénk elérni, amelyhez elengedhetetlen a megfelelő nedvességtartalom (40-60%), és a kellő mennyiségű oxigén.

A mélymulcs kialakítása kétféleképpen történhet. Az első esetben olyan kevert anyagból építjük meg, amelyben a nitrogén-szén arány optimális. Ilyen a friss istálló alom. Ha nincs optimális összetételű takarónk, akkor mi magunk keverhetjük meg a nyers és a rostos humuszképzők megfelelő vegyítésével.

A másik eset amikor rétegezünk, vagyis a rostos és nyers humuszképzőket egymásra rétegezzük. Ennél az eljárásnál (például) először a föld felszínére laza szerkezetű rostos humuszképző réteget rakunk (20 cm szalma), majd ezt nyers humuszképzővel takarjuk (25 cm zöld növényi rész, vagy erősen trágyás alom), és a felső rétegben újra rostos humuszréteg (10 cm szalma) kerül. Ebben az esetben mindig ügyeljünk arra, hogy a réteg ne tömörödhessen be.

Az ősszel lerakott mélymulcs takaró télen feltöltődik nedvességgel, a rostos humuszképzők nitrogénben gazdagodnak és lassan korhadásnak indulnak. Tavasszal már észlelhető a némi hőképződéssel járó komposztálódás. Ez nagy előny a hagyományos mulcsozással szemben, mivel ezek a talajok hamarabb elérik a csírázáshoz szükséges hőmérsékletet. A nyers humuszképződés jó esetben már május végére be is fejeződik. 

A mélymulcs a tél során megakadályozza, hogy a talaj megfagyjon és a talajélet aktivitása lelassuljon. A mélymulcs alatt történő élettevékenységeknek köszönhetően tavaszra a talaj minden talajlazítás nélkül felpuhul, és alkalmassá válik az ültetésre és veteményezésre. Ezen kívül a mélymulcs megtartja a talajban a nedvességet, megakadályozza a talajfelszín esőcseppek által okozott tömörödését. Megvédi a növények gyökérzetét a napi hőingadozásoktól. Húsz százalékra csökkenti a gyomosodási hajlamot, amely gyomokat sokkal könnyebben lehet eltávolítani a laza talajszerkezetnek köszönhetően.

Direkt ültetés a mélymulcsba: ezzel a módszerrel gumókat, palántákat, vegetatív módon szaporítandó hajtásokat, gyökereket ültetünk el, amelyeket tavasszal, közvetlenül a mélymulcsba vasvillával széthúzott árkokba helyezünk el.

Talajba ültetés. Ebben az esetben a talaj felszínéig húzzuk szét a mulcsunkat, a felszínre elszórjuk a magvakat, vagy beültetjük a palántákat, gumókat és szükség szerinti vastagságban (3-5 cm) visszahúzzuk a mulcsot.

Komposzt bakhátakba való ültetés. A mélylaza talajt kedvelő növényfajokat komposztból készített bakhátakba ültetjük. Fontos, hogy a bakhátak közét mindig töltsük fel mulccsal a bakhátak tetejéig, különben a bakhátak erodálódnak, kiszáradnak.

A mélymulcsos technológia nem csupán előnyöket csillogtató módszer. Türelmes embereknek való, akik képesek legalább négy éven keresztül következetesen kitartani, amíg a rendszer önszabályzóvá nem válik. A gazdálkodó nem fogja megtapasztalni azt a gyors növekedést, amit tápoldatokkal, műtrágyákkal lehet biztosítani. A komposzt lassan adja le a tápanyagokat, a növekedési erély később nő meg, ha türelmesek vagyunk, akkor megvárjuk a végeredményt.

Nagy Csaba
falugazdász
Pro Agricultura  Carpatika Alapítvány

Traktorbolt 04.16.Faber és Társa 04.16.Gemenc Bau 04.16.Tolcsva Bor 04.16.AgriDron 04.16.Fermy 2000 04.16.Meta Vasipari 04.16.Heizer 04.16.Hód Fürdő 04.16.SGS 04.28.Németh Csomagolás 03.31.Hotel HunorSilk Group 04.16.Szuro Trade 04.15.Best Gáz 04.16.Pásztor és Társai 04.16.Csepel 04.16.
PRINT LAPOK