A Felvidék.ma szerint a szlovák Környezetvédelmi Minisztérium alá tartozó szervezetek jogosultak lesznek a problémás medvék kilövését követően azok húsának értékesítésére, ha minden előírt feltétel teljesül. A Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára, Filip Kuffa közölte: minden egyes problémásnak minősített és szabályosan elejtett medve húsa fogyaszthatóvá válhat. Mint mondta: „A medvehús ehető, és megfelelő jogi keretek között el is adható.”
Azok, akik tovább szeretnék értékesíteni a medvehúst, például vendéglátóipari egységek számára, kötelesek beszerezni az úgynevezett CITES-tanúsítványt, amely igazolja, hogy az adott egyedet legálisan lőtték ki, és lehetővé teszi, hogy a húsból készült ételeket éttermek is kínálhassák. Kuffa szerint a folyamat teljesen törvényes, és minden érintett – a medvék elejtését végző szervezetek, illetve a medvehúst kínáló éttermek – a megfelelő engedélyek birtokában lesznek.
„Az államtitkár ezzel a kijelentéssel beismeri, hogy a minisztérium lehetővé teszi a trófeavadászatot” – reagált a bejelentésre Marián Hletko, a Mi vagyunk az erdő (My sme les) nevű kezdeményezés aktivistája, aki a Denník N-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: ez is bizonyítja, hogy nem a problémás egyedek eltávolításáról van szó. „Melyik külföldi vendég jönne ide lelőni egy faluszéli, konténeres medvét?” – tette fel a kérdés.
Az ujszo.com internetes lap cikkéből kiderül: a Környezetvédelmi Minisztérium tavaly október óta 103 barnamedve kilövését engedélyezte, Filip Kuffa szerint eddig 23 példányt öltek le. A minisztérium összesen 350 állatot akar kilövetni.
Időközben több civil szervezet is feljelentést tett a minisztérium ellen, mivel a szlovák és az európai jogszabályok egyaránt csak a konkrét, problémás egyedek leölését engedélyezik, a tömeges kilövést nem.
Volt, aki keménye fogalmazott: Kuffáék „mészárszékké változtatják a környezetvédelmi minisztériumot”.