Növény
Kutatási program indult
2025. April 02.
A terméshozamok előrejelzését és a növénybetegségek azonosítását segítő kutatási program indult a Szegedi Tudományegyetemen. A program eredménye több területen is hasznosulhat majd.

Műholdképek, drónfelvételek térbeli adatelemzésével segíti a földmegfigyelési programok széles körű alkalmazását a haszonnövények terméshozamának pontos előrejelzésében, a növénybetegségek korai azonosításában az a projekt, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Advanced kutatási pályázatának támogatásával indult a Szegedi Tudományegyetemen.

Az egyetem közleménye szerint a fenntartható mezőgazdaság iránti növekvő globális igény miatt pontos és hatékony módszerek szükségesek a terméshozam-értékeléshez és a betegségek felismeréséhez. A búza a világ három legfontosabb élelmiszernövényének egyikeként különösen érzékeny a különböző stressztényezőkre. A búza stresszszintjeinek azonnali azonosítása és értékelése kulcsfontosságú a termesztése során a hatékony növényvédelmi stratégiák végrehajtásához.

A kutatást vezető Mucsi László szerint az egészséges és beteg növények, különös tekintettel őszi búzafajták és betegségeik spektrális tulajdonságuk (eltérő fényvisszaverési jellemzőik) alapján azonosíthatók a különböző képalkotó berendezések adatainak feldolgozásával.

A négy évig tartó projekt célja a fejlett módszerek alkalmazása a terméshozam-értékelésre, a növényi betegségek és a tápanyagszint felismerésére hiperspektrális képalkotó és mesterséges intelligencia technikákkal, laboratóriumi, szántóföldi, drónok hordozta és műholdas szenzorok integrálásával.

A kutatás legfontosabb eredménye lesz a sokdimenziós - több száz rétegből álló - adathalmazok gyors elemzése mély tanulási vagy gépi tanulási módszerekkel, annak érdekében, hogy a stresszhatások felismerése és az ezekre vonatkozó térbeli információk azonnal eljuthassanak a végfelhasználókhoz.

A kutatási program kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy a szakemberek az alapkutatási eredményeikkel felkészüljenek a 2028-29-ben induló, az Európai Űrügynökség által koordinált, CHIME hiperspektrális műholdakon alapuló földmegfigyelési programra.

A projekt 120 millió forintos támogatást nyert az NKIFH Advanced kutatási pályázatán, amely célja, hogy a tudományterületükön nemzetközileg elismert szakembereket segítse témájuk továbbvitelében.

A pályázaton 96 kiemelkedő kutató nyert összesen mintegy 10 milliárd forint támogatást.


Hód Fürdő 04.16.Silk Group 04.16.Tolcsva Bor 04.16.SGS 04.28.Pásztor és Társai 04.16.Best Gáz 04.16.Traktorbolt 04.16.Csepel 04.16.Fermy 2000 04.16.Heizer 04.16.AgriDron 04.16.Szuro Trade 04.15.Hotel HunorGemenc Bau 04.16.Németh Csomagolás 03.31.Faber és Társa 04.16.Meta Vasipari 04.16.
PRINT LAPOK