A vármegyében - leszámítva a Dombóvár térségében nemrégiben lehullott 20-25 milliméter csapadékot - hetek óta tombol az aszály, a talaj szinte mindenütt rendkívül száraz. A szántóföldi kultúrák közül a kukorica van a legrosszabb állapotban, a növény a forróság és a csapadékhiány miatt sokkal hamarabb kezdett virágozni és csöveket hozni.
Létfontosságú lenne a csapadék a következő 15 napban, mivel a növény a szemtelítődés időszakában van. A magasabb fekvésű vagy szelesebb helyeken, kedvezőtlen vízháztartású gyenge minőségű talajokon lévő állományokon már a csapadék sem fog segíteni, „már kisült az állomány”.
Az aszály mellett szinte minden települést érint a gyapottok-bagolylepke kártétele. A lepkék első nemzedéke már bebábozódott, érkezik a második, ráadásul a rágások, sebzések helyén másodlagosan komoly gombafertőzés is várható.
A termésátlagok összességében biztosan alulmaradnak az előzetesen várttól, hektáronként hét, vagy kevesebb tonna várható.
A csapadékhiány kevésbé viselte meg a 39 ezer hektáron termelt napraforgót, de a korai virágzás és a hőség miatt a tányérméret és a magok mérete is elmarad a szokásostól, egyes szárazabb, homokos területeken alulról szárad a növény. A gazdák ennek ellenére bizakodók, a NAK helyi szakemberei hektáronként átlagosan 3 tonna termésre számítanak a vármegyében.
Tolnában a betakarítási időszak még hátralévő részében a 2.175 hektáron termesztett cukorrépából hektáronként 58 tonnát, míg a 3.200 hektáron termelt szójából 2,7 tonnás termést remélnek.