A mezőgazdaság számára jól jött a közelmúltbeli időjárási fordulat, amikor a tavaszt idéző hőmérsékletek hatására ébredezni kezdő vegetáció a hideg éjszakáknak köszönhetően ismét nyugalmi állapotba került. A hőmérséklet fokozatosan esett vissza, de a talajnak csak a felső pár centiméteres rétege fagyott meg éjszakánként.
Az elmúlt egyhónapos időszakban az ország jelentős részén az ilyenkor szokásos csapadékmennyiségnek csak a fele vagy annál is kevesebb hullott le, a december és a november is szárazabb volt a sokéves átlagnál.
Ami a növényeket illeti: a repce fejlett, jó állapotban van, de az októberben vetett gabonák esetében már nem ilyen egységes a kép. A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kikelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, elsősorban az Alföld déli részein. Ezen segített a november második felében lehullott csapadék, de hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.
A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós, mínusz 10 fok alatti fagyok az idén télen még nem fordultak elő, sőt az enyhe napokon egyes kártevők már támadásba is lendültek. A minapi hideg éjszakák azonban igen jól jönnek növényvédelmi szempontból, és a gyümölcsfák idő előtti fejlődését is visszafogják.
Az előrejelzés szerint továbbra is fagyos, hideg éjszakákra és napos, száraz, enyhe nappalokra lehet számítani. Csapadék továbbra sem várható, így a talajok tavasz előtti feltöltődésének esélye tovább csökken.