Növény
Hasznos növények a kertben
2023. July 29.
Egy kertészkedő ember számára a május az egyik legszebb hónap az évben. Ilyenkor felpezsdül az élet a kertekben. Kilombosodnak a fák, intenzív fejlődésnek indulnak a lágyszárú növények és számtalan rovarfaj jelenik meg.

Ez idő tájt néha hajlamosak vagyunk bosszankodni azon, hogy mennyi haszontalan gyom és rovar lepi el a rendezett kertjeinket. Pedig, ha nagyobb alapossággal vizsgálódunk és egy kicsit utána nézünk a dolgoknak, akkor rájöhetünk, hogy rengeteg hasznos növény és rovar található meg közöttük. Cikksorozatunkkal ezeket a hasznos növényeket, rovarokat és azok hatásmechanizmusait szeretnénk közelebbről megismertetni olvasóinkkal.

Ebben a cikkünkben nem szándékozunk semmi újat bemutatni, csupán feleleveníteni néhány példát azokról az ősi, rég elfeledett kertészkedési módszerekről, amelyeket még a vegyszerek megjelenése előtt használtak dédszüleink. Bemutatni azokat a növényeket, amelyek önmagukban is az ágyások végeibe, a sorok közé, vagy a fóliaházunk széleibe ültetve elriasztanak egyes kártevőket, és rávilágítani azokra a gyógynövényekre, amelyekből permetlevet készítve hasonló hatást érhetünk el.

„Riasztó” növények
A riasztó növényeink közül az egyik legismertebb és legkedveltebb gyógynövényünk a bársonyvirág, vagy más néven a büdöske. Ez a növény elriasztja a drótférgeket és gyéríti a fonálférgeket. Hatásos lótücsök és meztelen csiga ellen. Az erős illatú bársonyvirág ezen kívül a káposztafélék kártevői ellen is védelmet nyújt. Növényházakban pedig a lisztecske és egyéb kártevők riasztására ajánlják. Azon kívül, hogy riasztja és elpusztítja a kártevőket, vonzza a méheket és a fürkészdarazsakat, melyek a beporzásban és a kártevők elleni harcban játszanak fontos szerepet.

Körömvirág. Ez a növény vonzza a levéltetveket pusztító fátyolkát, zengőlegyet, lágybogarat és riasztja a burgonyabogarat és a fonálférget. Ha gyümölcsfák tányérjába ültetjük együtt a büdöskével, akkor még jobb hatást tudunk elérni.

Sarkantyúka. A sarkantyúka a növényházi liszteskét tartja távol. A brokkoli közelébe vetve csökkenti a levéltetvesedést. A sarkantyúkát gyümölcsfák töve köré vetve távol tartja a vértetveket.

Az ajakos gyógy- és fűszernövények azon felül, hogy utat mutatnak a hasznos beporzóknak, több kártevő ellen is védelmet nyújtanak. Az erősen aromás zsálya szegélynövényként telepítve távol tartja a hernyókat, tetveket, csigákat, míg a szintén jellegzetesen illatozó menta a levéltetű, a földibolha és a káposzta bagolylepke ellen véd. Ezt a növényt is, úgy mint a zsályát, az ágyások szélébe, vagy a fóliaházak végébe érdemes ültetni, hogy gyors terjedésükkel ne nyomják el a haszonnövényeinket.

borsikafű a babféléket védi a fekete levéltetűtől. Ezt a növényt is érdemes a szélekre ültetni, mert a tetű a szélső növényeket támadja először.

Ha káposztafélék mellé koriandert ültetünk, kevesebb földibolhára és káposztapoloskára számíthatunk. A kapor elriasztja a sárgarépa gyökértetűt.

bazsalikom a lisztecskén túl légy- és szúnyogriasztó hatású, így érdemes belőle olyan helyre is ültetni, ahol a szép nyári estéken, szabadidőnk nagy részét töltjük.

A gilisztaűző varádics hangyák ellen jó, és ezt a hatását akkor is kifejti, ha a főzetével locsolunk. A kakukkfű a csigákat, az útifűfajok a levéltetveket tartják távol és védenek a káposzta gyökérgolyvát okozó gombától. Ugyancsak a gombák ellen hatásos a kamilla, a cickafark. Ahogy azt a gilisztaűző varádicsnál említettük, nem csak az segít, ha a gyógynövényeket a haszonnövényeinkkel társítjuk, hanem a belőlük készült levekkel is hasonló eredményeket érhetünk el.

Növényi permetlevek
A növényi levek elkészítéséhez használhatunk friss vagy szárított növényeket. Ha mi magunk nem szárítottunk, akkor nyugodtan megvehetjük a kereskedelemben kapható szárított gyógynövényeket. Ha frissen szedett növényből készítjük, öntsük fel vízzel, jól gyúrjuk át, majd hagyjuk állni. A lé elkészítéséhez a legalkalmasabb az esővíz, de ha az nincs, akkor fontos, hogy lágy vizet használjunk, és messziről kerüljük a fémedényben való elkészítését.

Csalán. Az egyik legismertebb növényünk ebben a felhasználási formában. Az erjesztett csalánlé az ásványi anyagainak köszönhetően erősíti a növények ellenálló képességét és rovarűző hatású.

Mezei zsurló. Gombabetegségek ellen megelőzésként használhatjuk, mert magas szilíciumtartalma erősíti a sejteket, s ezzel a növények ellenállóbbak lesznek.

Gilisztaűző varádics. Rovarok ellen véd por vagy permet formájában.

Fokhagyma. A gombabetegségekkel, a pockokkal, csigákkal szemben megelőző hatású nem csak a köztesként ültetett fokhagyma, de a belőle készített folyékony permetlé is. Belocsolva elűzi az ágyásból a talajlakó kártevőket.

Dió. A diólevél-főzet kipermetezve elűzi a hangyákat és a levéltetveket a fákról.

Neem spray (Indiai orgona). Olaj formájában kapható ez az ázsiai gyógynövény. Vízbe csepegtetve hatásos növényvédő szernek tartják.

Mielőtt az imént említett növényekből vagy más gyógynövényekből permetlevet készítünk, fontos, hogy tájékozódjunk a megfelelő arányokról és koncentrátumokról, hogy elkerüljük az esetleges perzseléseket. Ezekre a növényvédelmi kezelésekre is vonatkozik ugyanaz a szabály, hogy a permetezéseket a kora esti órákban vagy borús időben végezzük.

Cikksorozatunkat a kertjeinkben található hasznos rovarok bemutatásával folytatjuk.

Nagy Éva falugazdász
Pro Agricultura Carpatika Megyei Jótékonysági Alapítvány

Faber és Társa 04.16.Best Gáz 04.16.Heizer 04.16.Hotel HunorSGS 04.28.Tolcsva Bor 04.16.Szuro Trade 04.15.Pásztor és Társai 04.16.Traktorbolt 04.16.Gemenc Bau 04.16.AgriDron 04.16.Németh Csomagolás 03.31.Hód Fürdő 04.16.Fermy 2000 04.16.Silk Group 04.16.Csepel 04.16.Meta Vasipari 04.16.
PRINT LAPOK