Növény
Fontos a talaj termőképessége
2024. April 01.
Hazánk mintegy félszáz pontján figyelemfelkeltő kampánynapot tartott a Magyar Talajtani Társaság (MTT), mert a termőtalaj állapotára és fontosságára szeretné felhívni a közvélemény figyelmét.

Ennek keretében az MTT szakemberei talajszelvényt ásnak ki és bemutatják a talaj működését. Az MTI idézte az Agroinform.hu hírét, mely szerint az intenzív művelési technológiák miatt a hazai termőföldek nagy részén fokozatosan esik vissza a termőképesség, valamint víz- és szénmegkötő kapacitás. Ez a talaj szervesanyag-tartalmának csökkenésére és a talajszerkezet leromlására vezethető vissza.

Dobos Endre, az MTT elnöke szerint a művelésből kivont, a túlművelés és az elhibázott vegyszerhasználat, továbbá a klímaválság miatt eltűnt, tönkrement termőföldek Európában is riasztó arányt mutatnak. A kontinens talajainak legalább 60-70 százaléka beteg, és nem állnak jól a magyarországi termőtalajok sem, hiszen a művelt talajok 90-100 százaléka érintett az úgynevezett talajdegradációs folyamatokban.

A talajok szervesanyag-tartalmának csökkenése nyomán visszaesik a talajban élő, a szervesanyag-utánpótlást biztosító hasznos élőlények (baktériumok, gombák, földigiliszta, stb.) száma is, így a talaj nem, vagy csak kismértékben képes regenerálódni. Az intenzív mezőgazdaság ezzel fokozatosan kimeríti a talaj széntartalékait, emellett lecsökkenti az olyan mikroelemek arányát is, amelyeket a nitrogénalapú műtrágyázás nem képes pótolni. A degradált talaj iszapolódik, összetömörödik. A tömör, kőkemény talajfelszín kánikulában úgy viselkedik, mint a beton, fokozza a hőséget és az aszályt. Esőben ugyanakkor nem képes magába fogadni a nedvességet, így az jelentős részben elfolyik a területről. A víz elfolyása emellett jelentősen növeli a későbbi aszálykárok kockázatát.

Dobos Endre hangsúlyozta: a talajszerkezet visszaállítása a regeneratív gazdálkodással érhető el, amely a víz elfolyását 50 százalékkal, az eróziót akár 90 százalékkal is képes mérsékelni, miközben a talajban újból felhalmozódó szervesanyag tartósan szén-dioxidot von ki a levegőből.


Tolcsva Bor 04.16.Csepel 04.16.Pásztor és Társai 04.16.Silk Group 04.16.Hód Fürdő 04.16.BioFer 03.31.Faber és Társa 04.16.Szuro Trade 04.15.Gemenc Bau 04.16.Best Gáz 04.16.AgriDron 04.16.Meta Vasipari 04.16.Heizer 04.16.Hotel HunorTraktorbolt 04.16.Fermy 2000 04.16.Németh Csomagolás 03.31.
PRINT LAPOK