A GOF Hungary Kft. mezőgazdasági értékesítő, termelő szövetkezetként jött létre 2004-ben, honlapja szerint tagjai termőfölddel rendelkező kistermelők vagy mezőgazdasági termelést végző gazdasági társaságok.
A nyíregyházi székhelyű cég az MTI tudósítása szerint 2008-ban vette át az irányítást a dunaföldvári malom felett, az üzem jelenleg évi 45-50 tonna őrlési kapacitással működik. A 200 embert foglalkoztató vállalkozás 2022-ben 15 milliárd forint nettó árbevétel mellett 192 millió forint adózott eredményt ért el, a cégvezető tájékoztatása szerint a 2023-as nettó árbevétel 11 milliárd forint volt, az adózott eredmény 200-300 millió forint körül alakul.
Szurovcsák András ügyvezető igazgató közölte: 2,3 milliárd forintos beruházással, az élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztését célzó program 50 százalékos támogatásával építették meg dunaföldvári telephelyükön az óránként 40 tonna kapacitású szárító üzemet, amelynek működéséhez nem használnak földgázt. A beruházással 5 ezer tonnával 60 ezer tonnára nőtt a tároló kapacitás is. Az új szárítóval esős betakarítási időben javulnak a felvásárlási lehetőségek.
Nagy István az átadón is szólt arról, hogy 200 milliárd forintos kerettel jelent meg pályázati felhívás élelmiszeripari fejlesztésekre. A legkisebb gazdálkodók 15 ezer euró vissza nem térítendő támogatásra, a kis, családi méretű gazdaságok 50 milliárd forint keretösszegben legtöbb 200 millió forint, a nagy gazdaságok 150 milliárd forintos keretben maximum 5 milliárd forintra pályázhatnak.
2027-ig 2.900 milliárd forint áll rendelkezésre vidékfejlesztésre és feldolgozóipari beruházásokra, ebből 600 milliárd forint érkezik az Európai Unióból. , 2300 milliárd forint nemzeti forrás. „Termelni tudunk, a termőhelyi adottságaink megvannak, a kérdés, hogy a feldolgozottság mértékét hogyan tudjuk emelni” – fogalmazott a szaktárca vezetője. Erre szavai szerint jó válasz a GOF Hungary Kft. fejlesztése, amely modern szárító, tároló és feldolgozó kapacitást épített ki.
Címlapfotó: Pelsőczy Csaba/AM