Köztér
Fejlesztik a nemzeti parkokat
2025. April 14.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program folytatása (KEHOP Plusz) új korszakot nyit Magyarország természetvédelmében. Hatvan projekt indul most el.

A tíz nemzeti park igazgatóságok számára elérhető 42 milliárd forintos keretből 60 projekt indul el, amelyek célja több mint 100 ezer hektáron javítani a természeti környezet állapotát - hangsúlyozta dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a „Komplex vizes élőhely fejlesztés a Sásdi-rét NATURA 2000 területen” című projekt nyitórendezvényén, Csopakon.

A program átfogó célkitűzései öt fő területre koncentrálnak. Az első és legfontosabb az élőhely-rekonstrukció, amely a projektek kétharmadát teszi ki. A vizes élőhelyek helyreállítása ezen belül is a kétharmada, mivel ezek Magyarország legértékesebb, legfajgazdagabb és leginkább sérülékeny területei közé tartoznak. A második terület a kezelési infrastruktúra fejlesztése, amely magában foglalja az őshonos állatok génmegőrzését és a védett területek természetvédelmi kezelését. Jelenleg több mint 13 ezer őshonos haszonállat (szürkemarha, bivaly, őstulok, magyar tarka, kárpáti borzderes, cikta, racka, cigálya) segíti a védett gyepek fenntartását, miközben korszerűsítik az állattartó telepeket, itatókat és utakat. A harmadik prioritás a bemutatási tevékenység erősítése, amelynek célja az ökoturizmus fejlesztése. A nemzeti parkok évente több mint 1,6 millió látogatót fogadnak, és az országban található 700 turisztikai létesítmény fele közvetlenül nemzeti parkok üzemeltetésében áll. Tanösvények, látogatóközpontok és túraútvonalak építésével tovább növelik a Balaton-felvidék vonzerejét is.

A negyedik terület az élettelen természeti értékek védelme, több mint 4000 barlangot tart nyilván a magyar barlangnyilvántartás, valamint három UNESCO geoparkkal is büszkélkedik hazánk, ex-lege védelmet élvez. Az ötödik terület a természetvédelmi őrzés feltételeinek biztosítása. A nemzeti parkos természetvédelmi őrszolgálat 250 főből áll, az őrszolgálati irodák, gépparkok fejlesztése, eszközök beszerzése fog megvalósulni a projektek keretében.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság területén 5 projekt indul 2,6 milliárd forint értékben. Ezen belül a Sásdi-rét vizes élőhely rekonstrukciója során 160 millió forintból fog megvalósulni a terület megfelelő vízháztartasának megvalósítása. Ez különösen fontos olyan fokozottan védett fajok megóvása érdekében, mint a jégkorszakból fennmaradt lisztes kankalin, amelynek egyik legfontosabb élőhelye itt található.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 3,7 milliárd forintot fordíthat újabb fejlesztésekre a „Fás vegetációval borított területek és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című projekt keretében. Mivel a természetvédelem sikere csak széleskörű összefogással érhető el, ezért az állami erőfeszítések mellett elengedhetetlen a helyi gazdák, önkormányzatok, civil szervezetek és tudományos intézmények aktív részvétele.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén megvalósuló projekt célja az erdők és kunhalmok természetvédelmi kezelésének fejlesztése, összesen 430 millió forintos költségvetéssel. A beruházás során speciális gépek beszerzésére kerül sor, amelyek lehetővé teszik az inváziós növényfajok eltávolítását, őshonos fafajok telepítését, kunhalmok védelmét és kezelését. A projekt keretében 11 kunhalom és több mint 700 hektárnyi terület kerül kedvezőbb természetvédelmi állapotba.

Az inváziós fajok visszaszorítása érdekében szárzúzás, kaszálás, valamint szükség esetén fakivágás és gyepfelülvetés történik. A beszerzett gépek – például egytengelyes kistraktorok magágy-előkészítő adapterekkel – biztosítják a hatékony munkavégzést. Hosszú távú célként az idegenhonos növényfajok eltávolítása mellett a projekt célja olyan elegyes erdők létrehozása, amelyek az adott tájegységekhez illeszkednek. A beavatkozások hosszú távon megakadályozzák az inváziós fajok újbóli térhódítását, miközben javítják a természeti környezet állapotát.

A Nemzeti Park munkatársai végzik majd a területkezelési feladatokat, biztosítva a hatékony munkavégzést és a projekt céljainak elérését. Ezen a fejlesztésen kívül további négy beruházás megvalósítása várható a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság jóvoltából.


SGS 04.28.Németh Csomagolás 03.31.AgriDron 04.16.Meta Vasipari 04.16.Best Gáz 04.16.Heizer 04.16.Hotel HunorFermy 2000 04.16.Szuro Trade 04.15.Pásztor és Társai 04.16.Tolcsva Bor 04.16.Csepel 04.16.Silk Group 04.16.Faber és Társa 04.16.Hód Fürdő 04.16.Traktorbolt 04.16.Gemenc Bau 04.16.
PRINT LAPOK