Állat
Antibiotikumok az állategészségügyben
2023. December 02.
Jelentősen csökkent hazánkban az antibiotikumok eladása az állategészségügyben, ugyanakkor bőven van még miből „lefaragni” – derült ki az Európai Gyógyszerügynökség által nemrég közzétett jelentésből.

A tudatos szerhasználat jelentősen hozzájárulhat az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók és a rezisztencia terjedése elleni küzdelemhez, épp ezért a megelőző intézkedések és a tudatosság fenntartása továbbra is kulcsfontosságú – olvastuk a Nébih honlapján.

Az antibiotikumoknak ellenálló, rezisztens kórokozók súlyos köz- és állategészségügyi problémát jelentenek világszerte. Az állatgyógyászatban felhasznált antibiotikumokra vonatkozó adatok értékes információval szolgálnak az antimikrobiális rezisztencia (AMR) elleni intézkedések értékeléséhez, tervezéséhez.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2023. november 20-án megjelent, 13. ESVAC jelentése 31 európai ország 2022. évi antibiotikum eladási adatait tartalmazza. Az Uniós tagállamokban, így hazánkban is bevezetett jogszabályi szigorításoknak és állategészségügyi intézkedéseknek köszönhetően jelentősen csökkent az európai antibiotikum-felhasználás.

2011 és 2022 között a 25 folyamatosan jelentő országban 53%-kal mérséklődött a teljes eladás, különösen a humánegészségügyi szempontból ún. kritikusan fontos hatóanyagok esetében.

Hazánk továbbra is az ötödik helyen áll a hazai élő állatokra és állati termékekre vetített eladott mennyiségek tekintetében. Ugyanakkor az előző évhez képest 29%-os, 2011-hez képest 42%-os csökkenés volt tapasztalható.

A leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok továbbra is a tetraciklinek és a penicillinek. A kritikusan fontos hatóanyagok aránya is örvendetesen csökkent, a fluorokinolonok 56%-kal, a kolisztin 52%-kal, a 3-4. generációs cefalosporinok pedig 31%-kal, alacsonyabb eladási mennyiségekkel zártak a korábbi évhez képest.

Ugyanakkor a gyógyszerformák megoszlása továbbra is azt mutatja, hogy hazánkban a tömegkezelésre alkalmas készítmények, a szájon át adható oldatok és a gyógypremixek eladása a legjelentősebb.

A jövőben továbbra is arra kell törekedni, hogy csak a legszükségesebb esetben, állatorvosi utasításra, lehetőleg laboratóriumi érzékenységi vizsgálat birtokában és egyedileg történjen az állatok gyógykezelése. Az antibiotikumok hatékonyságának megőrzése ugyanis a köz- és állategészségügy együttes védelmének záloga, mindannyiunk közös érdeke!

Bővebb információk és hazai trendelemzések az EMA oldalán érhetőek el.


 

 

Ódor 01.30.Ferropán 01.30.Er-Vo 01.30.TOP NRG 01.29.Stoleberg 01.29.Aquaseal 01.29.Kor3000 01.30.Innovatív Napelem 01.29.Ganz Szentes 01.29.Agro-Filter 01.29.Start 2003 Bt. 01.29.Hajdú Solar 01.29.Gumiflex 01.29.Átrium Aqua 01.29.Mizse-Plast 01.29.Hotel Hunor 01.29.SGS 02.04.Agrováció 01.30.Soproni Egyetem 01.29.Kobell Ker 01.30.SZTE (Agrármodernizációs...) 01.29.Vantrix 01.30.
PRINT LAPOK