Az elmúlt tíz időszakban jelentős, 20-50 milliméternyi volt a csapadék; délnyugaton és az ország középső részén ennél is több esett, míg északon és az Alföldön helyenként nem érte el ezt az értéket.
Már a 90 napos csapadékmennyiség is nagy területen több a szokásosnál, sokfelé telítődött a talaj felső 70-90 centiméteres, délnyugaton és északkeleten az 1-1,5 méteres rétege is, helyenként belvízfoltok is megjelentek.
A hőmérséklet az átlagos fölött alakult, éjszakánként is többnyire csak 5 és 10 Celsius-fok közé hűlt le a levegő, napközben pedig jellemzően 15 fok körülire, a naposabb részeken 20 fok közelébe melegedett fel a levegő. Az 5 centiméteren mért talajhőmérséklet 10 fok körüli volt.
Az őszi vetések tavaszi fejlődése a kedvező nedvesség és hőmérséklet hatására jól halad, a gyengébben áttelelt őszi búza táblái is szépen erősödnek. A szántókra a tartósan sáros talaj miatt csak ritkán lehetett gépekkel ráhajtani, de az elmúlt napok szeles időjárása miatt sokat szikkadt a felszín.
A korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula csaknem országszerte elvirágzott. A gyakori csapadék kedvezett a gombás megbetegedéseknek. A hét legvégétől visszatért fagyok még komolyabb problémákat okozhatnak: a kajszi a sziromhullás, terméskezdemény fejlődési fázisában mínusz 1-2 Celsius-foknál erősebb fagy esetén már károsodik, az őszibarack teljes virágzásban mínusz 2-3 foknál kezd károsodni.
Bár a kukorica vetéséhez a talaj hőmérséklete elérte a 10 fokos küszöbértéket, a lehűlés miatt még érdemes várni.
Az enyhe időt sarkvidéki eredetű hideg légtömeg váltotta, visszatértek a fagyok, így a fagyvédelemre mindenképpen fel kellett készülni.