Köztér
Agrárkonferencia Szatmárnémetiben
2024. December 30.
A szatmári gazdák számára a precíziós technológia jelenti a jövőt: kisebb terület, nagyobb hozam, alacsonyabb költségek. A CED szatmárnémeti regionális képviselete és a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezésében idén is számos innovatív megoldást ismerhettek meg a résztvevők.

Így foglalható össze a szatmárnémeti Megmaradás Házában megtartott, sok érdeklődőt vonzó közelmúltbeli esemény lényege, melynek házigazdája és levezénylője Veres Norbert, a CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. szatmárnémeti irodavezetője volt, aki bemutatta a CED Hálózatot és tevékenységét.

Felszólalt Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának elnöke is, aki szerint nemcsak a gazdálkodóknak kell korszerűsítéseket elvégezniük, hanem naprakészre kell hozni a romániai törvénykezést is, azaz védeni és előnyt adni, helyzetbe hozni is kell a romániai és szatmári gazdákat.

Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat vezetője a szatmári viszonyokat elemezte, szólt az ágazatban nélkülözhetetlen digitalizálás hasznáról és a precíziós mezőgazdaság előnyeiről, a gazdák előtt álló kihívásokról és lehetőségekről. Nagykároly környéki példát említett: egy hatszáz kocát és azok malacait nevelő disznófarmon tíz ember dolgozik, ez töredéke annak, mint ahány emberre 2-3 évtizeddel ezelőtt egy ilyen méretű farm fenntartásához szükség volt. Úgy vélekedett: külső tényezőkre is szükség van a mezőgazdaság sikeres „okosodásához”, a képzés és a tudásmegosztásra elengedhetetlen, s fontos, hogy az agráriumban használatos okos eszközökhöz hozzá tudjanak férni a kisebb területen és mértékben gazdálkodók is. Fontos a korszerűsítés –tette hozzá -, mert aki kimarad, az lemarad, hiszen környezetet és költségvetést kímél a precíziós mezőgazdaság, melynek révén kisebb területen nagyobb hozam érhető el okosan gazdálkodva. Az optimalizált emberi erőforrás felhasználás és a költséghatékonyság ma már létszükséglet.

A konferencián számos előadás hangzott el, például az OkosFarm precíziós technológiai megoldásairól, a Mikrovitál természetközeli agrármegoldásairól, a Sinte Group Kft. 3D lézerszkennelési technológiai újdonságairól, a talajmegújítás fontosságáról és hosszú távú előnyeiről, az Ecorobotix ultranagy pontosságú intelligens permetezési megoldásairól, továbbá a gazdákat érintő pályázati lehetőségekről és forrásokról.


Anzo PerlitKovács ImreRába Ablak 02.03.Magyar PékségIsterraAlpakka/Luki vendégházPRT TechnologyOlajütő SzövetkezetAlfa Solar SystemGyémát PiratolMizse PlastRecrea 01.30.Magyar Charolais Tenyésztők EgyesületeEnergo OptimaFLogisztik SystemAgro NatúrtápDe-BaSila Work 02.03.DPMG Zrt.Adalex TeamAEBEuroAdvence 01.30.Omega ColorMemtech Kft. 02.03.Nyírség ZetorHütaBorda Gépipari Kft.Aboszol
PRINT LAPOK