A NAK közleménye szerint a gazdák felismerték, hogy a nehéz gazdasági körülmények és a hektikus piaci mozgások ellenére is csak fejlesztésekkel, innovációval tudnak előre haladni és előnyre szert tenni a piacon.
Az élelmiszeripari és az állattenyésztési pályázatok benyújtási időszaka letelt, csak az állattenyésztési felhívásra mintegy 700 milliárd forintos támogatási igény érkezett a gazdálkodók részéről.
Tavaly mintegy 1.400 milliárd forint támogatást fizetett ki Magyarország a gazdálkodóknak, idén pedig - az október 16-án kezdődött előlegfizetési időszakban - jóval meghaladja az időarányosan kifizetett összeg az egy évvel korábbit.
Az Agrár-környezetgazdálkodási programra (AKG) a kérelmeket november 25-étől nyújthatják be a termelők. A NAK elkészítette az AKG kiadványát, amely online elérhető, a falugazdászokat is felkészítették, hogy segíthessék a pályázókat.
Hamarosan megnyílik az ökológiai termelést támogató felhívás (ÖKO) is, amelyhez szintén kiadványt készítettek.
A NAK szerint óriási eredmény, hogy mostanra 1,5 millió hektár érintett vagy az AKG vagy az ÖKO programban, a mostani kiírás célja pedig az, hogy ezt a nagyságrendet megőrizzék.
Jövőre csaknem 50 pályázati kiírás megjelenése várható, ezek közül a közleményben kiemelték a digitális átállást ösztönző pályázatot, az erdészeti felhívásokat, valamint a terménytárolók, terményszárítók építését célzó támogatást. Várhatóan az év második felében jelenik meg a fiatal gazdáknak szóló kiírás és a gazdaságátadást ösztönző pályázat.