Ha ezekhez társul a szakszerűtlen használat (kora tavaszi juhlegeltetés, leterheltség, rossz szervezés), termőképességükhöz viszonyítva sokkal kevesebb zöldtakarmányt tudunk megtermelni rajtuk. A gyepek minőségének feljavítása érdekében ajánlatos néhány sajátos munkálat elvégzése:
- Téli fagyok után fertőzésmentes a legelő, ide csak egészséges (parazitás és fertőző betegségektől mentes) állatot hajtsunk ki.
- Legelőhöz kötött klasszikus talajfertőzések jelentkezhetnek bizonyos vidékeken (endémiás fertőződések): sercegő üszök, rosszindulatú vizenyő, lépfene, tetanusz, liszteriózis, leptospirózis. A felsorolt bakteriális betegségekkel szemben megelőző vakcinázást kell végezni a legeltetés megkezdése előtt minimum 14 nappal, de 6 hónapnál nem régebben.
- Mérgező növények kiirtása a legeltetés megkezdése előtt: nadragulya, csattanó maszlag, beléndek, boglárka-félék, bürök, mezei zsurló, nagy aranka, fehér zászpa, őszi kikerics, tavaszi hérics, egynyári szélfű, fekete bodza, kecskerágó.
- Gyomnövények kiirtása: főleg azokat, amelyeket az állatok következetesen elkerülnek: tövises iglice, menta-félék, ördögszekér, rekettye.
- Szintetikus gyomirtó szerek: a javasolt adagban emberre és állatra veszélytelenek, a várakozási idő elteltével nem zavarják a legeltetést.
- Kutak karbantartása (általában a tulajdonos feladata): kutak környékének feltöltése, vályúk helyreállítása, kitisztítása; kút vizének és az alján összegyűlt iszapnak a kimerése; fertőtlenítése klórmésszel. Új kutakat közút mentén létesíteni nem szabad.
- Itatóvíz vizsgálata: az e célra használt kutak és egyéb ivóvízforrások gyakrabban szennyeződhetnek, mint az istállózott állatok vezetékes vizei.
- Az élővizekből (folyó és állóvíz) történő itatást (úsztatást) el kell kerülni.
- Helyette lajtos kocsi, vagy fúrt kút telepítendő.
- A legeltetés megkezdése előtt még lehetőség van talajjavításra (mészkő-, dolomitőrlemény, nátrium és foszfor tartalmú műtrágyázás, mikroelemeket tartalmazó keverékek kijuttatása). A műtrágyázott területre eső után, vagy lemosó öntözést követően lehet kihajtani.
- Fűtermés nehézfém szennyezettségének ellenőrzése évente egyszer, a használatbavétel előtt. Nehéz és vegyipari üzemek 5 kilométeres körzetében, az egy és két számjeggyel jelzett utak 500 méteres körzetében.
- Vizenyős területen talajmintavétellel parazitás fertőzöttség felmérése.
- Várakozási idő betartása: fertőző betegségektől mentes állomány hígtrágyájának kijuttatása után az állatok legelőre hajtásával 30 napig várni kell, és ott idős, kevésbé fogékony állatokat ajánlatos legeltetni.
- Egyik állattartó telep hígtrágyáját másik telep legelőjének öntözésére csak állategészségügyi hatóságok engedélyével lehet használni.
- Nyalósó kihelyezése (vályúban, tető alá): gondoskodni kell a kiegészítő abrak és mikroelem ellátásról, premix, vagy nyalósó formájában.
- Sérülést okozó tárgyak eltávolítása.
- Legeltetett területek folyamatos tisztántartása: cserjék, bokrok kivágása, vadvizek elvezetése, árkok megtisztítása, kövek és egyéb idegen tárgyak (ócskavas, drót, akkumulátor, hulladékok) eltávolítása.
- Árnyékos pihenőhelyek kialakítása.
- Vakarózó oszlopok kihelyezése (fák védelme).
- Porzókapu felállítása (fedett helyen, tető): nyáron a legelőn élő állatokat leginkább a legyek nyugtalanítják (a termelést, kondíciót ronthatja), ezek irtására a porzókapus (átlagmagasság alá 30 cm-rel függesztve) módszert alkalmazzák (plusz nyírás, zuhanyoztatás). Az itatóhelyek környékén, forgalmas helyen célszerű elhelyezni, úgy, hogy a karámmal körülvett itató-, vagy sózó vályúkhoz csak a kapukon áthaladva juthassanak az állatok.
- Kalodák, kezelőfolyosók, elkülönítő karám.
- Már kora tavasszal meg kell tiltani, vagy tereptárgyakkal úgy kell irányítani a legelőn való átjárást, hogy az elveszett anyagok (növényvédő szerek, műtrágyával töltött zsákok), vas és egyéb fémhulladékok, kórokozók hordozói ne kerülhessenek a legelő állatok útjába. Tereptárgyakkal meg kell akadályozni, hogy a növénytermesztők a vetőgépeket, a műtrágyázó gépeket ne a legelőn állítsák le.
- Fertőző betegségekben szenvedő állatállomány trágyáját tárolni, legelőn elhelyezni tilos.
- Kommunális szennyvizet ne szórjunk ki a legeltetett területre.
- A legelőn állati hullát elásni tilos.
Az állatok előkészítése
- Kihajtás előtt az állatok állatorvosi vizsgálata szükséges.
- Csülökápolás, a csülökirha-gyulladás megelőzése céljából, kihajtás előtt 3-4 héttel.
- Egyedi mintavétellel bélsárvizsgálat, bőrvizsgálat: parazitás betegségek felmérése, gyógykezelése (kihajtás előtt legalább 14 nappal).
- Zöldtakarmányhoz történő fokozatos szoktatás (1-2 héttel előbb). Legelőn levőhöz nagyon hasonló legyen a kaszált zöldtakarmány. Hirtelen áttérés (átmenet nélkül) esetén tömeges hasmenés jelentkezik, ami mind az állatokat, mind a legelőt szennyezi.
- Hozzászoktatás a napfényhez, friss levegőhöz (zárt istállók gyakoribb szellőztetése).
- Jártatás (izomláz megelőzése).
- Vakcinázás: endémiásan fertőzött területeken (haszonállat, kutya).
Az eredményes gazdálkodásunk érdekében ezeket a teendőket hajtsuk végre kihajtás előtt.
E.T.