Növény
A körömvirág fúrólégy (Tephritis praecox)
2024. September 02.
A különböző körömvirág fajokat, mint az orvosi körömvirágot vagy a mezei körömvirágot előszeretettel ültetik hazánkban dísznövényként. A körömvirág fajok a napos, alacsonyabb nedvességtartalmú talajokat kedvelik és kimondottan jó szárazságtűrő képességgel rendelkező egyéves növényeink közé tartoznak.

Mivel a kora tavaszi időszaktól a fagyokig virágzik, narancssárga virágzatával folyamatos díszítő eleme a parkoknak, kerteknek, de a járdaszigeteknek is. Sok esetben, ha a telek enyhék, gyakran a téli hónapokban is virágzik. Számos fontos vegyületet tartalmaz, amelyet már a népi gyógyászat is felhasznált, így használták gyomorfekély, visszér vagy nehezen gyógyuló sebek kezelésére is, de erős narancssárga színező hatása miatt egyes ételek megfestésére is jól alkalmazható.

A kertekbe azért is szeretik ültetni, mert távol tartja a kártevő fonálférgeket és levéltetveket, de a belőle készített főzet jó a különböző házas és házatlan kártevő csigák ellen is.

Kártevői közül is csupán a levéltetveket szoktak megemlíteni. Bár hazai viszonylatban nem ismert, de külföldről már többször is jelezték egy apró fúrólégy faj kártételét a körömvirágokon. A fúrólegyek (Tephritidae) jól ismert károsítói a termesztett növényeinknek, elég csak a nemrégiben megjelent nyugati dióburok fúrólégyre (Rhagoletis completa), vagy a cseresznyén károsító hazai őshonos európai cseresznyelégyre (Rhagoletis cerasi) vagy a szintén inváziós amerikai keleti cseresznyelégyre (Rhagoletis cingulata) gondolnunk. Bár ezek a legismertebbek, ennek a légycsaládnak a tagjai számos növényünk esetében okoznak komoly kárt, sok esetben gazdasági problémát is.. Ebbe a rovarcsaládba tartozik a nemrégiben körömvirágon felfedezett körömvirág-fúrólégy (Tephritis praecox) is, amelyet hazánk területéről az 1950-es években jeleztek először, de akkor a hazai tápnövényét még nem ismerték, sőt hazai előfordulását azóta sem jelezték.

A körömvirág-fúrólégy (Tephritis praecox) 1.: Nőstény 2.: Hím 3.: A szárny mintázata 4.: A légy feke 

Kinézetre egy nagyon szép, 2-3 mm-es testhosszúságú apró legyecske. A feje és a csápjai sárgásak, a tora és a potroha feketésbarna, a lábai sárgás vagy barnás színezetűek. A szárnyának mintázat jellegzetes, de nagyon változatos.

A körömvirág-fúrólégy lárvája a körömvirág virágzatában fejlődik. Egyedfejlődéséről nincsenek még pontos információink. Kevés tápnövényű, úgynevezett oligofág faj, amely kizárólag orvosi vagy a mezei körömvirágon fordul elő. Egész Európában elterjedt faj, de megtalálható a Közel-Keleten és Észak-Afrikában is. A körömvirág fajok nem őshonosak hazánkban, feltételezik, hogy Dél-Európai fajokból lettek nemesítve, így azt kell feltételeznünk, hogy ez a legyecske sem őshonos nálunk. Ültetett orvosi körömvirágon való első megjelenését nem olyan rég, Szlovákiából jelezték, ahol azt feltételezik, hogy körömvirág vetőmaggal érkezhetett Szlovákiába. A szlovákiai állomány évről évre növekszik, és kisebb károkat okoz az ültetett orvosi körömvirágon. Feltételezhetjük, hogy a jövőben hazánkban is gyakrabban találkozunk a fajjal és esetlegesen a kártételéről is hallhatunk majd. Ezért várható, hogy a jövőben védekeznünk kell ellene. Szlovákiai lelőhelyeken egy Torymidae családba tartozó fémfürkész darazsat is találtak, amely a körömvirág virágzatból fejlődött ki a legyekkel együtt. Azt feltételezik, hogy ez a parazitoid darázs potenciális természetes ellensége lehet ennek a még kevéssé ismert fúrólégy fajnak.

Kontschán Jenő

Újvári Forgácslóműhely 09.17.Dirickx 09.17.Zambelli Colorfer 09.17.Gyenes Krisztián 09.17.Szilágyi Hűtő 09.17.Nanosegment 09.08.VC999 09.17.L-Tech 09.17.Panoráma Ablakgyártó 09.17,Magyarosi Solar 09.17.Polyduct 09.18.ETD 09.18.Partner Doors 09.17.PM Energo 08.27,Alfa Solar System 09.17,Titán Containers 09.17.Hungaro System's Kft. 09.17.Samu Gazdabolt 09.17,Z-Solar Kft.SW Umwelttechnik 10.08.eVersion 09.17.Sóstótarg 09.17.Kancsár Transz 09.17.MP Trend 09.17.
PRINT LAPOK