Köztér
A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont kiemelt szerepe a HUN-REN AI4Science programjában
2025. January 01.
A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat által útjára indított AI4Science programban Agrártudományi Kutatóközpontunkat nagykövetként, Hollós Roland és Kalapos Balázs képviseli.

A program célja a hálózat kutatóinak támogatása a mesterséges intelligencia-alapú lehetőségek kiválasztásában és használatában a kutatási hálózaton belül.

A program részeként az ATK nemrég tartotta a HUN-REN hálózatban elsőként mesterséges intelligencia workshopját, ahol a tudományos osztályok vezetői betekintést nyertek az MI kutatási folyamatokban rejlő lehetőségeibe. Divéki Zoltán, az ATK főigazgató-helyettese a rendezvény megnyitójában hangsúlyozta: az adatvezérelt innováció és az MI tudományos alkalmazása terén elért eredményekre méltán lehet büszke az ATK. Kiemelte, hogy az MI nagykövetek munkájának köszönhetően számos kutatási projektben már konkrét MI-megoldások fejlesztése zajlik, valamint a nagy mennyiségű adatok rendszerezésében is fontos előrelépések történtek. Adatgazdászként Ott Péter segíti a kutatóink munkáját.

Hollós Roland nagykövet az adat, az MI módszerek és az infrastruktúra harmonizálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet, míg Szertics Gergely, a HUN-REN vezérigazgatói MI tanácsadója, a program felépítéséről és támogatási lehetőségeiről tartott inspiráló előadást. Elmondta, hogy az ATK az egyik példaértékű kutatóközpont, amely aktívan hozzájárul az MI alkalmazások fejlesztéséhez.

A workshopon az ATK MI-Adatprogramjának bemutatása is nagy hangsúlyt kapott. Hollós Roland, Kalapos Balázs és Ott Péter ismertették, hogyan illeszkedik egymáshoz az adatkezelés, az MI-alapú kutatás és az ATK infrastruktúrája. Ezt követően Ujszegi János, Farkas András és Molnár István kutatók osztották meg tapasztalataikat és ötleteiket az MI alkalmazásának lehetőségeiről.

A rendezvény további előadásai között Rózsa Jeromos, az Informatikai Osztály vezetője bemutatta, hogyan támogatja az ATK infrastruktúrája az MI-projekteket, míg Szabó Gergő az AI kutatási ötletek megvalósításának kereteiről és lehetőségeiről beszélt. Az ebédszünet után Hollós Roland és Ott Péter az adatrendszerezés-és kezelés gyakorlati aspektusait emelték ki.

A nap második felében Hollós Roland az MI katalógus felépítésébe engedett betekintést, míg Kalapos Balázs az LLM terén szerzett tapasztalatait osztotta meg. Az elméleti előadásokat csoportmunka zárta, ahol a résztvevők közös projekteket terveztek és megoldási javaslatokat dolgoztak ki.

A workshop végére világossá vált: az AI4Science program szorosan igazodik a kutatói igényekhez, és jelentős segítséget nyújt az MI-alapú megoldások kutatásokba való integrálásában. Az ATK vezetői és kutatói eltökéltek abban, hogy a mesterséges intelligencia segítségével még magasabb színvonalú eredményeket érjenek el a jövőben.


Pásztor és Társai 04.16.AgriDron 04.16.Csepel 04.16.Tolcsva Bor 04.16.Silk Group 04.16.Hód Fürdő 04.16.Szuro Trade 04.15.Heizer 04.16.Németh Csomagolás 03.31.Fermy 2000 04.16.Meta Vasipari 04.16.Faber és Társa 04.16.Hotel HunorBest Gáz 04.16.SGS 04.28.Traktorbolt 04.16.Gemenc Bau 04.16.
PRINT LAPOK