Növény
A görögdinnye ökológiai igényei
2023. June 26.
Vidékünk gazdái sok esetben azért félnek a dinnyétől, mert előzőleg már próbálkoztak úgymond „saját fogyasztásra” a növény termesztésével, de ezek a kísérletek gyakran kudarcba fulladtak, vagy éppen ehetetlen termés lett az eredmény.

Pedig nem kell megijedni az új kultúrától, mert azok a gazdák, akik már termesztettek uborkát, ezzel a növénnyel is meg fognak tudni birkózni.

A dinnyefélék fejlődését a hő, a fény, a víz és a talajnedvesség egyaránt befolyásolja. Ezeket a tényezőket következő írásainkban részletesen taglalni fogjuk.

A görögdinnye melegkedvelő növény, az optimális hőmérséklet számára 25 °C, de a termesztés egyes szakaszaiban ez az érték változó. Csírázáskor kb. 12-15 °C-os talajhőmérsékletre van szükség, de a ter­mesztőberendezésben a keléshez 30-32 °C-ot kell biztosítanunk. Azok a zöldségtermesztő gazdák, akik maguk nevelik a palántáikat (uborka, paradicsom), a dinnyével is boldogulni tudnak majd, mivel a palántanevelési feltételek közel azonosak.

Elterjedt tévhit, hogy a görögdinnye erőteljes gyökérzete miatt a vizet általában megtalálja, ezért az öntözése elhanyagolható. Ám ha belegondolunk, hogy milyen nagy lédús termést kell előállítanunk az aszályveszélyes nyári időszakban, akkor könnyen beláthatjuk, hogy téves ez a megállapítás. Legyen szó akár saját gyökerű helyre vetett, akár kipalántázott növényről, esetleg oltott palántáról, mindenképpen öntözésre kell berendezkedni, s lehetőleg tápoldatozást is alkalmazni a megfelelő termésmennyiség és -minőség elérése érdekében.

A görögdinnye termőterületének kiválasztása máig a legfontosabb és legnehezebb szakmai feladata a kertészeknek. Egy rosszul megválasztott terület, egy elhamarkodott, rossz döntés gyenge termést eredményez, vagy akár termés nélkül maradhat a gazda. A hőmérséklet- és vízigény kielégítése elsődleges, de még egy további szempontot is figyelembe kell vennünk még a tervezéskor. A dinnye érzékeny a szélverésre, mert hosszú, elfekvő indákat nevel, rajtuk nagy, sérülékeny levelekkel, melyek könnyen roppannak, törnek. Ha a termesztés ideje alatt többször sérül a levélzet szélverés miatt, ne számítsunk nagy méretű és édes termésre, mert a növény az energiájának jelentős részét a regenerációra fogja fordítani, s emiatt a termés minősége háttérbe szorul. Az erős széljárás erős párologtatással is társul, így az ilyen területeken többszörösére növekedhet a dinnye vízigénye. Sőt, egyes esetekben a termesztő ki sem tudja elégíteni a görögdinnye vízigényét, mert nagy lesz a vízveszteség.

Tehát nem lehet akármilyen területre dinnyét ültetni – különösen olyan nyitott parcellára nem, ahol még napsütéses időben is erős szél fúj. Figyeljünk oda, hogy szeles és huzatos területre ne ültessünk dinnyét! Ez a szempont régiónk síkvidéki részén különösen fontos, mivel a szélfogó tulajdonsággal bíró tereptárgyak – erdők, út menti fasorok – évről évre gyérülnek.

Kárpátalja ökológiai adottságai megfelelők a görögdinnye termesztéséhez, sok településen találhatunk olyan földterületet, mely szélvédett, nem fagyzugos, talajadottságai is megfelelők, de ezekből a területekből kevesebb van. Könnyebben találunk vidékünkön olyan területet, ahol nem lehet jó dinnyét ter­meszteni, s olyan időket élünk, amikor nem érdemes próbálkozni, hanem alaposan és okosan mérlegelni kell a lehetőségeinket, s ha szükséges, szakmai segítséget kérni.

Molnár Ádám,
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai  Megyei Jótékonysági Alapítvány falugazdásza

Energo OptimaMemtech Kft. 02.03.Gyémát PiratolMagyar Charolais Tenyésztők EgyesületeAgro NatúrtápSila Work 02.03.AboszolAlfa Solar SystemHütaOmega ColorNyírség ZetorRába Ablak 02.03.Olajütő SzövetkezetAdalex TeamIsterraMagyar PékségEuroAdvence 01.30.Kovács ImrePRT TechnologyDe-BaFLogisztik SystemAlpakka/Luki vendégházDPMG Zrt.Mizse PlastAnzo PerlitBorda Gépipari Kft.Recrea 01.30.AEB
PRINT LAPOK