Növény
A fokhagyma termesztése
2024. August 07.
A fokhagyma az emberiség egyik legrégebben termesztett kultúrnövénye. Őshazája Kazahsztán és Kirgizisztán déli területei. Már az ókorban az egyiptomiak, a görögök, a rómaiak állandóan termesztett és fogyasztott növénye volt.

Vidékünk falvaiban – főleg csak a háztáji kiskertekben – saját részre ültetik a gazdasszonyok, azonban voltak már kísérletek a termesztésére nagyobb területeken, piaci értékesítésre is. Az alábbiakban a fokhagyma szabadföldi termesztéséről írunk.

Környezeti igényeit tekintve a fokhagyma a közepesen hőigényes (19 °C) növények közé tartozik, azonban a fejlődés szakaszaitól függően hőigénye folyamatosan változik. Tenyészideje első felében alacsony hőmérsékleten fejlődik jól. A gyökérnövekedéshez 5–10 °C-ot igényel, 20 °C felett a gyökér növekedése már korlátozott. A lombozat növekedéséhez a 10–15 °C az optimális. A fejlődés második szakaszában, fejesedéskor 15–20 °C-ot igényel a növény, a gerezdek beéréséhez viszont már 20–25 °C feletti hőmérséklet szükséges. Vízigénye közepes. A fokhagyma jól tűri a szárazságot, de öntözött körülmények között a termés­átlagok növekedése figyelhető meg. A fejesedés időszakában legnagyobb a vízigénye, 2-3 alkalommal 40–50 mm öntözés szükséges. A fokhagymának mélyen megművelt, jó vízelvezetésű talajra van szüksége, amelynek pH-értéke 6,4–6,8 között mozog.

A fajtaválasztás során a termeszteni kívánt fajtáknál a következő tulajdonságok a meghatározók: a tenyészidő hossza, a lombozat erőssége, a hagymafej nagysága, a gerezdek száma, a szárazanyag-tartalom és a tárolhatóság. A fokhagymatermesztés során kerülni kell az olyan területeket, ahol előző évben fonálféreg-fertőzést okozó gyökérzöldségfélét, valamint a közös kórokozókat és kár­tevőket terjesztő hagymafélét termesztettek.

A szaporítóanyag helyes előkészítése meghatározó a termesztés szempontjából. A megfelelő előkészületek a gerezdekről való szaporításhoz elengedhetetlenek, ha jó minőségű szaporítóanyagot és egyöntetű állományt akarunk. Ültetés előtt a szaporítóanyagot át kell válogatni, és a tárolás során megtöppedt, sérült, beteg vagy kihajtott egyedeket el kell távolítani. Ezután következik a fokhagyma gerezdekre bontása, amelyet két menetben végeznek az ültetés előtt. Elsősorban a hagyma külső borítóleveleit kell eltávolítani, majd következhet a szétszedés gerezdekre. Ezt a műveletet nagy odafigyeléssel végezzük, ugyanis a sérült gerezdek a későbbiekben, a kiültetés után könnyen megfertőződhetnek és elpusztulhatnak. Továbbá a szétszedés során külön kell választani a penészes, a rothadt és az eleve sérült gerezdeket. Ezen kívül válasszuk külön a külső gerezdeket, mivel ezek nagyobbak, mint a belső gerezdek, s ezért a termőképességük is nagyobb. A belső gerezdek közül csak a legnagyobbakat használjuk fel szaporításra.

A tavaszi fokhagyma ültetése február végén, március elején már elkezdhető, amint a talaj alkalmas az ültetéshez. Az őszi fajtákat legkorábban szeptember végén ültethetjük, de érdemes az október közepét megvárni. Az ültetést általában kézzel végzik, művelőutas rendszerben, a későbbi gépi munkálatok elvégzése miatt. Ilyenkor a sortávolság 28–30 cm, a tőtávolság 8–10 cm, a két művelőút között 5 sort ültetnek. A gerezdeket 3–6 cm mélyen ültetik a talajba. Ősszel mélyebb ültetést kell alkalmazni. Ültetés után hengerrel tömöríteni szükséges a talajt. A szaporítóanyag-szükséglet őszi fokhagymából 1.000–1.300 kg/ha, a tavasziból 700–1.000 kg/ha. (Folytatjuk.) 

Tihor-Sárközi Mónika
falugazdász 
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai
Megyei Jótékonysági Alapítvány megbízásából

Partner Doors 09.17.Z-Solar Kft.SW Umwelttechnik 10.08.L-Tech 09.17.Polyduct 09.18.Panoráma Ablakgyártó 09.17,Magyarosi Solar 09.17.Gyenes Krisztián 09.17.Sóstótarg 09.17.VC999 09.17.Samu Gazdabolt 09.17,Újvári Forgácslóműhely 09.17.Alfa Solar System 09.17,PM Energo 08.27,Zambelli Colorfer 09.17.Szilágyi Hűtő 09.17.Nanosegment 09.08.Titán Containers 09.17.eVersion 09.17.Dirickx 09.17.ETD 09.18.MP Trend 09.17.Kancsár Transz 09.17.Hungaro System's Kft. 09.17.
PRINT LAPOK