Növény
A babérmeggy növényvédelme
2024. May 20.
A télen-nyáron kertünket ékesítő örökzöld babérmeggy többnyire igénytelen, könnyen tartható növény, de sajnos esetében is számolnunk kell néhány betegséggel és kártevővel. Az alábbi ismertetőnek az a célja, hogy megtaláljuk és felismerjük a különböző kártételeket.

A babérmeggy közkedvelt örökzöld növény, mivel lombjával egész évben díszít. A koronaalakítást, nyírást jól bírja, ezért is telepítik előszeretettel sövénynek.

Kórokozói
Csonthéjasok sztigminás betegsége (Stigmina carpophila). Nemcsak a gyümölcstermő csonthéjasokon (kajszi-, őszibarack, meggy, szilva, mandula), de a babérmeggyen is megjelenik ez a kórokozó. Hűvös, csapadékos tavaszokon súlyos megbetegedést okozhat. Emiatt a nyár végére jelentős lombvesztés következhet be. A károsított leveleken barnás-pirosas, apró, kerek foltok jelennek meg. Az idő előrehaladtával ezek a foltok kitöredeznek, és a levél lyukacsossá válik.

A kórokozó a micéliummal és a konídiummal telel át a vesszőkön és a lehullott leveleken. Ezért védekezésképpen ajánlott a beteg vesszők, levelek eltávolítása és rügypattanás előtt a rezes lemosó permetezés. Vegetációban kontakt és felszívódó szerek kombinációjával lehet védekezni, kb. 10-14 naponta ismételve a permetezést.

Babérmeggy-lisztharmat (Podosphaera tridactyla). A betegség tünete a lisztszerű bevonat, ami a levelek fonákján és színén egyaránt előfordulhat. A károsítás hatására a levelek torzulnak, kanalasodnak, majd idővel megbarnulnak és lehullnak. Általában a friss, fiatal leveleket, hajtásokat támadja a kórokozó. A fertőzött levelek fagyra érzékenyekké válnak. A kórokozó megjelenésére májustól októberig számíthatunk.

Védekezéskor a beteg részeket távolítsuk el – lehetőleg télen vagy tavasszal, rügyfakadás előtt. Kémiai védekezést lisztharmat elleni készítményekkel alkalmazhatunk.

A babérmeggy baktériumos levélszáradása. Ezt a betegséget két baktérium, a Pseudomonas syringae pv. syringae és a Xanthomonas arbicola pv. pruni okozhatja. Tünete: a leveleken nekrotizálódó, szabálytalan, vöröses szélű, barna színű, 1–4 mm átmérőjű levélfoltok láthatók. A foltok közepén a levélszövet elhal, majd kihullik a levélből, így lyukat hagy maga után. A fertőzött levelek idővel lehullnak a növényről.

A betegség terjedésének megakadályozásához fontos, hogy a beteg, illetve a már lehullott leveleket gyűjtsük össze és semmisítsük meg. Ne ültessük a babérmeggyet más Prunus-fajok közelébe, illetve ellenálló fajtákat (Prunus lusitanica) telepítsünk. A nedves körülmények kedveznek a betegség kialakulásának.

A baktériumos betegségek nem gyógyíthatók, így amennyiben idejekorán észrevesszük a tünetet, erős visszametszéssel talán még menthető a növény, ellenkező esetben a fertőzött babérmeggyet el kell távolítani. Vigyázat: a kórokozó metszőollóval, ágvágóval átvihető más növényekre, így a szerszámokat célszerű a munka végeztével fertőtleníteni!

A babérmeggy pirenopezizás betegsége (Pyrenopeziza laurocerasi). Ennek a kórokozónak a tünetei könnyen felismerhetők. A leveleken barnás-vöröses, nagy kiterjedésű foltok alakulnak ki, amelyekben koncentrikus köröket figyelhetünk meg. A foltok itt is elszáradnak és kitöredeznek, mint a sztigminás levéllyukacsosodásnál. A kórokozó nemcsak a leveleket, hanem a hajtásokat is megtámadhatja. Ha a hajtáson a folt körülöleli a szárat, akkor a fölötte lévő rész elhal.

Védekezésként a beteg részeket távolítsuk el, ezenkívül tavasszal és ősszel permetezzünk foltbetegségek elleni készítményekkel.

Kártevői
Hamvas vincellérbogár (Otiorrchynchus ligustici). Sok tápnövénye van, de díszkertekben a babérmeggyet és a korallberkenyét részesíti előnyben. A kártevő kétéves fejlődésmenetű. A lárva a talajban él, ahol a növények gyökereit rágja. Miután kifejlődött, az imágó előjön a talajból, és a leveleken szabálytalan karéjozó rágást végez. A rágások mindig a levél szélétől indulnak. Általában éjszaka aktív, de sokszor találkozhatunk vele napközben is.

Védekezésként a lárvák ellen talajfertőtlenítő szert használhatunk, a bogarak ellen pedig április végétől szeptemberig lehet rovarölő szeres permetezést végezni.

A babérmeggy hajtásvégelhalása. Tünete, hogy a növény hajtásvégei elsárgulnak, majd elszáradnak. Hernyó károsítja így a növényeket (barackmoly vagy keleti gyümölcsmoly). Ezek a kár­tevők berágnak a hajtásokba, és 5–10 cm hosszú járatot készítenek. Az efölötti hajtásrész teljesen elszárad. Arról könnyű felismerni a kártevőt, hogy a berágás helyén a növény mézgásodik, és kitüremkedik a hernyóürülék.

A kártevő ellen nem szükséges permetezni, mivel ilyenkorra már kifejlődtek az egyedek. A károsított részeket le kell vágni, és ezzel az esztétikai kártételtől is megszabadultunk.

Nadimova Erzsébet
a „Pro Agricultura Carpatika” Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány falugazdásza

Szuro Trade 04.15.Pásztor és Társai 04.16.Hotel HunorHód Fürdő 04.16.Best Gáz 04.16.Heizer 04.16.BioFer 03.31.Németh Csomagolás 03.31.Traktorbolt 04.16.Faber és Társa 04.16.Silk Group 04.16.Gemenc Bau 04.16.Tolcsva Bor 04.16.AgriDron 04.16.Meta Vasipari 04.16.Csepel 04.16.Fermy 2000 04.16.
PRINT LAPOK