Új, határon túli partnerünk!
A Pro Agricultura Carpatica Jótékonysági Alapítvány
Folyamatos útkeresésben vagyunk, újabbnál-újabb lehetőség után kutatunk. Szerkesztőségünk régi álma tűnik megvalósulni: kárpátaljai partnerre találtunk, akikkel kölcsönösen segítjük majd egymást. Az alábbiakban az ő bemutatkozásukat találhatják.
A kárpátaljai magyarság 80%-a falun él, és próbál meg részben vagy egészen a mezőgazdasági termelésből megélni. Mivel faluhelyen rendkívül alacsony a munkahelyek száma, s az itt elérhető fizetések még ukrajnai viszonylatban is igen alacsonyak, a vidéki lakosság tömegei kényszerülnek elhagyni családjukat, szülőföldjüket, hogy külföldön dolgozva keressék meg a család fenntartására szükséges összeget. Azonban sok esetben ez vagy a családok széthullásához, vagy a végleges kivándorlásához vezet. A tapasztalat azt mutatja, hogy azokban a magyar falvakban, ahol sikerült kialakítani egy viszonylag magas szintű mezőgazdasági tevékenységet ez a folyamat leállt. Tehát a kárpátaljai magyarság megmaradásának egyik záloga az életképes, magas színvonalú családi gazdaságok létrejövetele és fejlődése.
A 90-es években szétosztott, családonként átlagosan 2–5 hektárnyi földbirtokokon, a kolhozokból örökölt, a nagyüzemi parcellaméretekre szabott gépparkkal szinte lehetetlen a hatékony gazdálkodás a régi, takarmánynövények termesztésére alapozott módon. Ezért inkább azok a mezőgazdasági ágazatok indultak fejlődésnek, azok a családi gazdaságok tudtak eredményesen tevékenykedni, amelyek a nagy szakértelmet igénylő, nagy munkaerő szükségletű intenzív termesztéssel foglalkoztak, s kihasználják Kárpátalja éghajlati sajátosságait a hágón túli ukrajnai régiókhoz viszonyítva.
Azonban a családi gazdaságok gyorsabb térnyerését nagyban akadályozza a szakismeretek, termelési tapasztalatok, piaci ismeretek hiánya, valamint a családi gazdaság beindításához, fejlesztéséhez szükséges tőke korlátozottsága. Ezeknek a problémáknak a megoldására, a gazdálkodással foglalkozók összefogására lett létrehozva a Pro Agricultura Carpatica Megyei Jótékonysági Alapítvány.
A fenti feladatok felvállalása igen időszerű az új ukrajnai földtörvény fényében. Ugyanis az ukrán állam alig leplezett célja a mezőgazdasági termelés koncentrációja, a nagyüzemi mezőgazdasági termelés egyeduralkodóvá tétele, a már kialakult sok tíz- és százezer hektáros földbirtokok legalizálása. Azonban egy ilyen mezőgazdasági-, ezen belül birtok- politika megvalósulása Kárpátalján a helyi magyarságot létében veszélyezteti, hisz a magyarlakta falvak mezőgazdasági területe, azaz a helyi magyarság élettere alig százezer hektár. Ezen a vidéken a nagybirtokok kialakulása családi gazdaságok ellehetetlenüléséhez, a falvak elnéptelenedéséhez vezetne. Ezért is veszélyes az olyan víziók esetleges megvalósulása, mint a magyar szürke marhák sok ezer hektáron történő legeltetése, hisz ez több ezer családtól veszi el a lehetőséget a családi gazdaságok kialakításától, a család lakóhelyén való boldogulásától.
Az Alapítvány céljainak megvalósítására kidolgoztunk egy komplex programot, melyet több alprogramra bontottunk. Ezek:
- Szakismeret mindenkinek gazdaképző és ismeretterjesztő program
- Élő példa innovációs hitel program
- Első lépés szociális hitel program
- Inkubátor gazdaszövetkezeteket segítő program
- Saját forrás hitelszövetkezeti program
- Falugazda hálózat a fenti programok gyakorlati megvalósítására, a gazdákkal történő folyamatos kapcsolattartásra.
- A programok kidolgozásakor kényesen ügyeltünk arra, hogy a programokban részt vevő gazdák nem ajándékot, könyöradományt kapjanak, hanem lehetőséget a családi gazdaságuk beindítására, fejlesztésére, szakismeretei szélesítésére, a szövetkezetek beindítására, stb.
Falugazdász hálózat
A kárpátaljai mezőgazdasági viszonyok sajátosságai szükségessé teszi egy sajátos feladatokat ellátó falugazdász-hálózat kiépítését. A hagyományos falugazdász hálózatok fő feladata a különböző állami és EU- s támogatások eljutásának segítsége a mezőgazdasági termelőkhöz, a gazdák felkészítése a támogatások igénybevételére. Mivel Ukrajnában nincs, és a közeljövőben nem is várható reális, a családi gazdálkodók szintjére eljutó állami mezőgazdasági támogatási rendszer, az EU-ba történő belépés középtávon sem realitás, a létrehozandó falugazdász hálózatnak az alábbi főbb feladatokat kell ellátnia:
- Életképes családi gazdaságok létrejöttének elősegítése
- A családi gazdaságok fejlesztése
- A gazdák szakmai ismereteinek növelése
- Korszerű, hatékony és környezetbarát technológiák meghonosítása és elterjesztése
- A gazdálkodók segítése a különböző pályázatokban és szociális programokban, való részvételben
- A korszerű, európai típusú szövetkezeti formák meghonosítása és elterjesztése Kárpátalján
Első lépésben létrehoznánk a falugazdász-hálózat gerincét, aminek központja a beregszászi iroda, valamint két regionális végpontja is lesz. Egy Nagydobronyban, egy pedig Verbőcön.
A későbbiekben szeretnénk bővíteni a falugazdász hálózatot. Az újabb falugazdász pontok területileg és ágazatilag is le fogják fedni Kárpátalja magyarlakta régióit. Néhány éven belül szeretnénk létrehozni ilyen falugazdász pontokat az alábbi ágazatokban:
- Fűtött fóliás zöldségtermesztés
- Hideghajtatás
- Szabadföldi zöldségtermesztés
- Gyümölcstermesztés
- Szőlőtermesztés
- Szántóföldi növények termesztése
- Dísznövény-termesztés
- Állattenyésztés
- Falusi turizmus
- Biogazdálkodás
„Szakismeret mindenkinek” gazdaképző és ismeretterjesztő program
A program célja a gazdák szakmai ismereteinek fejlesztése, a legújabb tudományos kutatások eredményeinek megismertetése, a korszerű technológiák propagálása, a gazdák termelési tapasztalatainak összegyűjtése, rendszerezése és megosztása a többi gazdával. A program végrehajtását különböző, a gazdák számára leghatékonyabb módon szeretnénk megvalósítani:
- Előadások, gazdaképző tanfolyamok tartása a falvakban, a téli időszakban
- Helyszíni szaktanácsadás a termesztési időszakban
- Szakmai konferenciák rendezése
- Szakmai és ismeretterjesztő cikkek megjelentetése a magyar nyelvű megyei lapokban, heti rendszerességgel
- Szakmai utak szervezése
„Élő példa” innovációs, családi modellgazdaság program
A program keretében azok a gazdák kapnának segítséget valamilyen innovációs, korszerű termesztési technológia, stb. megvalósításához, akik már bebizonyították szakértelmüket és rátermettségüket. A program részeként kamatmentes kölcsönt kapnának a beruházás megvalósítására max.1millió forint értékben, amit 4 év alatt törlesztenének egyenlő részletekben. Az első lépésben 8 ilyen modellgazdaság kerülne kialakításra a különböző termesztési régiókban:
- fóliás zöldségtermesztés – 2
- szabadföldi zöldségtermesztés – 1
- állattenyésztés – 1
- szántóföldi növénytermesztés – 1
- szőlő és gyümölcstermesztés – 1
- egyéb (virágtermesztés, alternatív energiaforrások, stb.) – 1
A visszafizetett törlesztő részletekből évente 2 új modellgazdaság létrehozására lesz lehetőség.
A program forrásigénye az első évben 8 millió forint, a későbbiekben pedig 1 millió forint a lebonyolítási költségek. Ez magában foglalja a programkoordinátor költségtérítését, valamint a bemutatók szervezési és lebonyolítási költségét is.
„Első lépés” szociális hitelprogram
A program keretében évente 20 rászoruló magyar család kapna segítséget kamatmentes kölcsön formájában a családi gazdaságnak beindításához. A program részeként elsajátítják a gazdálkodás alapismereteit, folyamatos szaktanácsadásban és oktatásban részesülnek, ami garantálná a családi gazdaságuk életképességét, és törlesztő részletek visszafizetését.
A program forrásigénye évi 20 családdal, és családonként max.850 ezer- forintnyi hitelösszeggel számolva az induló évben 20 millió forint, első négy évre kb. 50 millió forint:
- első évben 17 (+3) millió forint,
- második évben kb. 13 (+3) millió forint,
- harmadik évben 7 (+3) millió forint,
- a későbbiekben 0 (+3) millió forint
(A program lebonyolítási költsége évente 3 millió forint, ami a két szaktanácsadó bérét és költségtérítését foglalja magában.)
„Inkubátor” gazdaszövetkezetek segítő program
A program keretében segítséget kapnának a gazdaszövetkezeti elképzelések az első szervezési és bürokratikus akadályok leküzdésében. Ez magában foglalja a kezdeményező csoport jogi és gazdasági felvilágosítását, a regisztrációs folyamat lebonyolítását és finanszírozását, a könyvelési és adminisztrációs feladatok költségeinek biztosítását, stb.
Program lehetővé tenné a különböző gazdaszövetkezeti elképzelések életképességének javítását, a legnehezebb kezdeti időszakban a talpon maradást. Az adminisztrációs és könyvelési terhek átvállalásával a szövetkező gazdák minden energiájukat és figyelmüket a szövetkezeti céljaik megvalósítására fordítják.
A program forrásigénye évi 5 szövetkezet létrehozásával számolva 5 millió forint, ami magában foglalja a program koordinátorának költségtérítését is.
„Saját forrás” gazda- hitelszövetkezeti program
A program célja egy olyan hitelszövetkezet létrehozás a gazdák számára, ami mobilizálja a gazdák tartalékait, egyúttal olcsó, kamat- és bürokráciamentes pénzforrást jelenthet a családi gazdaságok fejlesztéséhez.
A szövetkezet pénzügyi szempontból azon az alapon nyugszik, hogy 1 egységnyi letét lekötése 4 évre egyenértékű 4 egységnyi hitel felvételével 1 évre. Ugyanis a gazdák nagy része azzal a problémával szembesül évről évre, hogy a meglévő pénze nem elegendő egy fejlesztés megvalósításához, befejezéséhez. Éveken át gyűjtögetni egy beruházásra nagyon nehéz. Ezen a problémán segítene a hitelszövetkezeti program, aminek a keretében a gazdák hitellehetőséget kapnának a szövetkezettől egy rövidebb időszakra, a hosszabb időszakra letétbe helyezett pénzük terhére. Sem a felvett hitelre, sem a letét összegére nem számolódik fel kamat, csak kezelési költség a kiadások fedezésére. A hitelszövetkezet tagjai maguk döntik el, hogy ki kaphat hitelt, és ki nem, kezességvállalás formájában. A kezességvállalás fedezete a letétek, a kezességvállaló csak annak mértékéig visel felelősséget.
A program forrásigénye az első évben 30 millió forint. A későbbiekben a program önfenntartó, a lebonyolítási költségeket a kezelési költségből fedezni lehet. Az induláshoz szükséges 30 millió forint csak katalizátor szerepet tölt be, néhány éven belül kiváltódik a letétek révén. Bent hagyva ezt az összeget a programban a nyújtható hitelek összege,s ez által a forráshoz jutó magyar gazdák száma exponenciálisan növekedhet.
Hozzászólás a cikkhez
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.